in ,

Domuz Gribi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Domuz gribi, A(H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD’de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır. Bu virüse ” domuz gribi” denmesinin sebebi, domuzlar arasında görülen grip virüslerine çok benzediğinin gösterilmiş olmasıdır. Bu yeni virüs insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır.

domuz-gribi-2

Gazi Üniversitesi Başhekemi Prof. Dr. Kadriye Altok, ‘Öksürük ile beraber ateş, boğaz Ağrısı, yaygın vücut ağrısı gibi ağır bir tablo varsa hastanelere müracaat etmek gerekir’ dedi.

Gazi Üniversitesi Başhekemi Prof. Dr. Altok, domuz gribinden korunmanın ve domuz gribiyle mücadele etmenin yollarını aktardı. Grip mevsimi olması nedeniyle domuz gribinin arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Altok, “Genel olarak grip bu mevsimde artıyor zaten. Yeni bir şey değil. Gripli kişilerle yakın temasta bulunmamak ve çok sık tokalaşmamak uygun olabilir. Çok ağır olmayan ya da acil olmayan vakaların acil servislere müracaat etmemesi uygun olur diye Enfeksiyon Kontrol Komitesi bizlere öneride bulunuyor. Eğer öksürük ile beraber ateş, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı gibi ağır bir tablo varsa müracaat etmek gerekir. Ama basit gribal enfeksiyonlarda da acaba domuz gribi miyim diye acile koşmak bir risk faktörü olabilir hastalar için. Çünkü oraya başvuran daha ağır grip vakaları da olabiliyor” diye konuştu.

 Hastaneye gelen hastaların tablonun durumuna göre kategorize edildiğini ve ardından ağır vakaların gözlem altına alındığını belirten Prof. Dr. Altok, “Herkeste pozitif çıkmıyor. Pozitif olanların da hepsi ağır seyretmiyor. Eğer hafif grip geçiriyorsak istirahat etmek, sağlıklı beslenmek kısa zamanda toparlanmayı sağlıyor. Bu yüzden gripli kişilerin kalabalık ortamlara girmemesi gerekiyor. Çocukların okula gönderilmemesi bir tedbir olabilir” ifadelerini kullandı.

 

domuz-gribi-1

Domuz Gribi Olduğumuzu Nasıl Anlarız ?

Griple ilgili semptomların fazla olması ve hastanın kısa sürede vücudunu toparlayamaması gibi bir tablonun olması durumunda hastaların hastaneye başvurması gerektiğini söyleyen Altok, şöyle devam etti:

 “Yüksek ateş, yaygın vücut ağrısı, hastayı böyle yere yapıştıracak şekilde ağır tablolar oluşturuyorsa gelebilirler. Bunun için Sağlık Bakanlığı domuz gribinde kullanılan antiviral tedaviyi tüm hastanelere dağıtmış durumda. Ücretsiz olarak biz de hastalarımıza depolarımızdan bunları sunuyoruz. Ama herkeste ağır seyretmiyor. Eğer altta yatan bir hastalığı varsa, şeker hastalığı varsa, kalp, akciğer hastalığı ve böbrek yetmezliği varsa bunlarda ağır seyredebiliyor tablo. Bu hastaların daha da dikkatli olması gerekiyor.” dedi.

 

domuz-gribi-3

Kapalı ve Sıcak Ortamlarda Mikrobun Artma Olasılığı Daha Yüksek!

Domuz gribi insandan insana hapşırma, öksürme gibi solunum yoluyla bulaşmaktadır. Bunun dışında enfekte bireylerin çıkartıları ile temas eden yüzeylerden kişilere bulaşabilmektedir. İşte bu nedenle kapı kolları, toplu taşıma araçlarındaki tutunma yerleri gibi mikrobun bulaşma riskinin fazla olduğu yerlere dikkat edilmelidir. Hastalığın belirtileri kişiye bulaştıktan 1 ila 4 gün içerisinde ortaya çıkmaya başlar.

 

domuz-gribi-4

“Maalesef ki biz sevgili Türk halkı olarak sıcak ve havasız ortama bayılıyoruz. Hele ki İstanbul trafiğinde ve yoğunluğunda o metrobüs ve minibüsler. Hava sıcak soğuk farketmez o sıcaklık 30 derece olacak. O camlar açılmayacak. Cam açıldı mı kesin birisine eser yada teyzeler üşür. Fakat maalesef ki bu havasız ve sıcak ortamlarda hastalık daha fazla artıyor. Bu konuda maalesef duyarsız ve havasız kalmaya devam ederek hastalığın yayılmasını engellemeyeceğiz.”

 

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Arkadaşını Zombiye Dönüşüyor Diye Öldüresiye Dövdü

Bilgisayar Başındakiler Sağlığınız için Dikey Mouse Kullanın