in

Diyafram, Perde Hızı ve ISO Ayarları

Fotoğrafçılar veya fotoğraf çekmeye meraklı olanlar az çok bu konuları bilirler. Ayarları otomatiğe çekip bir şeyler fotoğraflama onları tatmin etmez, tüm ayarlar manuel olur. Ortama veya ne çekeceklerine göre ayarları kendileri değiştirirler. İşte o zaman tam anlamıyla o fotoğraf kendilerinin bir eseri olur.

Şimdi bu fotoğraf makinelerinin üzerindeki düğmeler biraz kafa karıştırıcı gelebilir ama, aslında işi kavradıktan sonra ayarlamaları kolaylıkla yapabilirsiniz. Gerisi sizin yaratıcılığına kalmış. Bu ayarlamaları ve sonuçlarını tek bir görselle özetlemişler, işte buyurun;

Shutter: Perde Hızı – Aperture:  Diyafram

Diyaframda açıklık ne kadar fazlaysa ortamdaki ışık o kadar çabuk toplanarak aynaya ulaşır. Kısık olursa da o kadar az ışık yakalarsınız.

Perde hızında ise durum şöyle; perde ne kadar hızlı açılıp kapanırsa o kadar az ışık alırsınız. Bunu şöyle açılayalım evinizin penceresinden dışarıya bakacaksınız, hızlıca bakıp kapattınız, ne gördünüz? Neredeyse hiç bir şey. Fotoğraf makinesinde de  mesela perdeyi 1/250 gibi daha yavaş bir hıza ayarlarsanız cisimlerin yansıttığı ışıkları yakalayarak düzgün fotoğraf oluşturabilsiniz.

ISO ayarlarında ise; yetersiz ışığın olduğu ortamlarda ISO sayesinde düzgün bir fotoğraf çekme olanağı yakalayabilirsiniz. ISO değeri yükseldikçe fotoğraflarda noise (gürültü) de artar. Bu yüzden ISO değerini yeterli ışığın olduğu ortamlarda ortamlarında en düşük seviyede kullanmayı tercih etmelisiniz.

fotograf-iso-diyafram-perde-bilmiyorsan

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Objektiflere Takılan İlginç 10 Bulut Şekli

Kötü Bir Gün Geçirdiğinizi Unutturacak Şanssız İnsanlar