in

Darbe Girişimi Sırasında Türkiye’nin Çeşitli İllerinde Neler Yaşandı ?

Marmaris'te darbe karşıtı gösteriMarmaris’te darbe karşıtı gösteri

Türkiye’de dün gece dikkatler, resmi kurum ve kuruluşların yoğunlaştığı Ankara ile İstanbul’daydı ama aslında tüm ülke hareketli anlar yaşadı.

Önce Cumhurbaşkanı halkı meydanlara inmeye çağırdı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in “şiddete başvurmadan karşı koyma” çağrısı ardından tüm ülkede camilerden salalar verildi, halk direnişe davet edildi.

Diyanet'in mesajıAyrıca cep telefonlarına “TC Devleti” hesabından gelen mesajlarda da aynı çağrı tekrarlandı.

Cep telefonlarına gelen mesajSonuçta bazı illerde yüzlerce, bazı illerde binlerce kişi sokağa döküldü.

Bu arada pekçok yerde market, fırın ve ATM önlerinde yoğunluk yaşandı, araçlarına benzin doldurmak isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu.

Marmaris

Cumhurbaşkanının tatilini yaptığı Marmaris’te en yoğun çatışmalardan biri yaşandı.

Marmaris'te cumhurbaşkanının kaldığı otele saldıran askerleri takip eden CAT timleriMarmaris’te cumhurbaşkanının kaldığı otele saldıran askerleri takip eden CAT timleriAjanslara göre Erdoğan’ın otelden ayrılmasından yaklaşık 1,5 saat sonra 3 helikopterle havadan, 40’a yakın askerle karadan otele saldırı oldu.

Sabaha kadar süren çatışmada iki polis memuru yaşamını yitirdi.

Cumhurbaşkanlığı’na bağlı CAT – Karşı Atak Timi’ne bağlı özel polis kuvvetleri bölgeye giderek dağlık alana kaçtığı belirlenen isyancı askerleri aramaya çıktı.

Daha sonra ajanslar bu askerlerden bazılarının, özellikle de helikopter pilotlarından birinin yakalandığı bilgisini geçti.

Marmaris merkezde dün gece yaklaşık 250 kişilik grup ve çok sayıda araçtan oluşan bir konvoy, darbe girişimine tepki göstermek için toplandı.

Marmaris kent merkezine harekete geçen grup, “Dik dur eğilme bu millet seninle Recep Tayyip Erdoğan” sloganları attı, tekbirler getirdi.

Malatya

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Malatya’da iki tankla yapılmaya çalışılan darbe girişimi başarısız oldu.

Ajansa göre tanklardan biri, 2. Ordu Komutanlığı’na doğru giderken çevreye rastgele ateş etti.

Olayda yaralananlar olduğu, daha sonra karargaha giren tanka polis ekiplerinin müdahale ederek darbeci askerleri gözaltına aldığı öğrenildi.

Diğer tank ise Milli Egemenlik Alt Kavşağı yakınlarında arızalandı. Bu askerler de gözaltına alındı.

Ayrıca aynı bölgede, içinde iki askerin bulunduğu zırhlı araç durduruldu, vatandaşların linç etmek istediği askerler, polislerce gözaltına alındı.

Sosyal medyada dolaşan fotoğraflarda ise Malatya’da darbeyi desteklemeyen askerlerin, kollarına kırmızı beyaz bantlar takarak dolaştıkları görülüyor.

Gölcük

Burada yaşananlar henüz tam olarak netleşemese de, iddiaya göre buradaki Donanma Komutanlığı’nda bulunan TSK Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele bir firkateyne bindirildi.

Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele kaçırılarak bir firkateyne bindirilmişti.Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele kaçırılarak bir firkateyne bindirilmişti.Kösele’yi taşıyan fırkateyn İzmit Körfezi’ne açıldı. Gölcük’te binlerce kişi Donanma Komutanlığı’nın önünde toplandı.

Vatandaşlar, Donanma Komutanlığı’na yürürken, asker yaptığı uyarının ardından havaya ateş ederek vatandaşların geri çekilmesini istedi.

Donanma Komutanlığı’nın önüne iş makineleri ve kamyonlar çekilerek, askeri araçların çıkışı engellendi.

Polis, Donanma Komutanlığı’na girerek bazı subay ve astsubayları gözaltına aldı. Daha sonra Kösele’nin içinde bulunduğu firkateyn ile bu gemiyi takip eden iki firkateynin Donanma Komutanlığı’na geri döndüğü öğrenildi.

Bolu

AKP Gençlik Kolları üyeleri, parti binası önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın posterleriyle toplanırken, belediye hoparlöründen Bolu halkı milli iradeye sahip çıkmak için meydanda toplanmaya çağrıldı.

Çevre ilçelerden de katılımcılarla birlikte meydanda yüzlerce kişi biraraya geldi.

Tekbir getiren kalabalık daha sonra araçlarıyla kent turu attı.

Öte yandan Bolu Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer, savcılığın talimatıyla Şemdinli’de gözaltına alındı.

Mersin

Mersin’de darbe girişiminde bulunduğu öne sürülen Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan gözaltına alındı.

Kelepçelenen Demirhan’a telsiz verdiği ileri sürülen Güvenlik Şube Eski Müdürü Hasan Basri Dağdelen de yakalandı.

DHA’nın haberine göre Dağdelen’in yüzünün kan içinde olması dikkat çekti.

Giresun

Giresun’da İstiklal Marşı okuyan, tekbir getiren yaklaşık bin kişilik grup, ellerinde Türk bayraklarıyla Karadeniz Sahil Yolu’na yürüdü.

Yolu bir süre trafiği kapatan grup, daha sonra Cumhuraşkanı Erdoğan’a destek sloganları ile Gazi Caddesi’nde yürüdü.

Camilerden de sela sesleri duyuldu.

Gaziantep

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep’te binlerce kişinin toplandığı Demokrasi Meydanı’nda çektiği fotoğrafları sosyal medyada paylaştı.

Mehmet Şimşek bu fotoğrafı Twitter'den Mehmet Şimşek bu fotoğrafı Twitter’den “Olağanüstü bir gecenin ardından Ankara’ya dönüyorum” mesajıyla paylaştı.Meydanda toplananlar ‘Recep Tayyip Erdoğan’ ve ‘vatan bölünmez’ sloganları atarken, çaldıkları klaksonla darbe girişimini protesto edenler araçlarıyla uzun kuyruklar oluşturdu, polisler meydan çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Urfa

Şanlıurfa’da camilerden yapılan anonslarla halka meydanda toplanma çağrısı yapıldı.

sanliurfa.com sitesine göre bu esnada, daha çok zorda kalanlar için okutulan faraçlık selası tercih edildi.

Kent turu atan AKP’liler “Kimse hükümeti yıkamaz, bu devleti parçalayamaz”, “Dik dur eğilme bu millet seninle” sloganları attı.

DHA, polisin zırhlı araçlarla tugay komutanlığı ve valilik çevresinde önlem aldığını, belediyenin ise iş makineleriyle 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile İl Jandarma Komutanlığı binası girişlerini kapattığını duyurdu.

Trabzon

Benzer önlemler Trabzon’da da alındı. Şehit Üsteğmen Naci Doğan kışlası önüne bir nakliyat firmasına ait 2 TIR ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait çok sayıda yolcu otobüsü park edilerek kışladan askeri araçların giriş çıkışına izin verilmedi.

Camilerden Konak Meydanı’nda toplanma çağrısı yapıldı.

Şırnak

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Şırnak’ta Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Gürcan ile 2’si binbaşı 3’ü yüzbaşı 309 asker darbe girişimi nedeniyle gözaltına alındı.

Şırnak'ta bir okulun bahçesinde toplanan askerlerŞırnak’ta bir okulun bahçesinde toplanan askerlerAskerler elleri bağlı halde bir okulun bahçesine toplandılar.

İzmir

İzmir’de camilerden ‘Milletin iradesine sahip çıkmak için valilik kararıyla halkımızı Konak Meydanı’na çağırıyoruz’ çağrısı yapıldı, meydanda toplanan çok sayıda kişi Erdoğan lehine sloganlar attı.

Kentte sabah saatlerinde Ege Ordusu Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen’in de aralarında bulunduğu, çeşitli rütbelerdeki subaylar ile astsubaylardan oluşan 13 kişi gözaltına alındı.

Burdur

DHA, Burdur’da Cumhuriyet meydanında beş bin kişinin toplandığını duyurdu.

Türk bayrakları taşıyan ve tekbir getiren gruba seslenen Milletvekili Bayram Özçelik, “Millete karşı yapılan bu kalkışmanın cezasını mutlaka çekeceklerdir. Hiçbir üst kademe komutan bu işin içinde yoktur” dedi.

Kayseri

Kayseri’de Türk bayraklı araç konvoylarının eşliğinde emniyet binası önünde toplandı.

Polis araçları sürekli siren çalıp, megafonla sokağa çıkma yasağı bulunmadığı anonsları yaptı.

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, “Garnizonumuz, askeri birliklerimiz, polisimiz ve vatandaşımız bizimle. Şu anda komutanlarımızla, Emniyet Müdürümüzle birlikteyiz. Yan yanayız. Kayseri demokrasiye sahip çıkmıştır” dedi.

Kayseri Emniyet Müdürü İbrahim Kulular da, telsiz emriyle vatandaşların sokağa çıkması için ekiplerin anons yapması, aksine davranan personelin en ağır şekilde cezalandıracağını bildirdi.

Erzurum

DHA Erzincan’daki 3. Ordu ile Erzurum’daki 9. Kolordu komutanlıklarından ‘tek askerin kışladan çıkmadığını’ belirtirken, darbe girişimine tepki gösterenlerin ellerinde bayraklarla tekbir getirerek yürüdüklerini aktardı.

Erzurum’da bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Polisevi balkonundan kalabalığa seslendi, sabaha kadar bayrak nöbeti çağrısı yaptı.

Akdağ, Erzurum’da darbecilerden bir kişinin yakalandığını belirtti.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Niyanna

Henüz 19 yaşında, edebiyat bağımlısı, doğa hayranı, uzay meraklısı, şiirle nefes alır, kahveyle uyur.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Türkiye’yi Sarsan Geceden Geriye Kalanlar – Darbe Girişimi

Ekşi Sözlük’te Darbe Girişimi İle İlgili Gariplikler ve Soru İşaretleri Paylaşıldı