in

Copların, Gaz Bombalarının Konuştuğu, Cerattepe Direnişinin 10 Madde İle Açılımı

Artvin Cerattepe’deki eylem sürüyor. Gerginliklerin yaşandığı Cerattepe için 2014 yılında mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Ancak durdurma kararlarına rağmen maden şirketi yeni ÇED raporlarıyla bölgedeki ısrarını sürdürüyor. İşte 2014 yılından bugüne Cerattepe süreci…

????????????????????????????????????

1- Kafkasör Yaylası Genya ve Cerattepe Mevkii’nde gümüş ve bakır ile birlikte siyanürle altın aranacak maden sahaları için 2012 yılında izin veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ihale sürecinin ardından bölgedeki bakır madeni için ÇED raporuna da onay verdi.

cerattepe-direnisi-2

 

2- Bunun üzerine Artvinliler hukuk mücadelesi başlattı. ÇED olumlu raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle 760’ın üzerinde müdahilin bulunduğu Türkiye’nin en geniş katılımlı doğa davası açıldı. 61 avukat tarafından 105 sayfalık dosya  hazırlandı. Rize İdare Mahkemesi’ne dava açıldı.

cerattepe-direnisi-3

 

3- Dava kapsamında bölgede yapılan bilirkişi incelemesinin ardından Rize İdare Mahkemesi 2014 yılında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

4- Mahkeme, “içme ve kullanma sularını meydana getiren yüzey ve yer altı sularının kirleneceği, gazların aside dönüşerek asit yağmuru olarak toprak, bitki örtüsü, sulara ve canlılara zarar vereceği, çökeltim havuzlarında oluşabilecek sorunların madencilik faaliyeti tamamlandıktan sonra da yüzlerce yıl devam edebileceği, maden sahasının neredeyse tamamen ormanlık olduğu, yapılacak olan yol ağının orman ekosistemini parçalayacağı ve olumsuzlukların Artvin Kafkasör Turizmi Koruma ve Geliştirme Bölgesi’ni etkileyeceği” gibi birçok gerekçeyle ÇED raporuna yürütmeyi durdurma kararı verdi.

5-  Ancak mahkeme kararına rağmen, maden şirketinin temyize götürdüğü dava sonuçlanmadan yeniden ÇED raporu hazırlayarak Cerattepe’ye iş makinelerini sokmak istemesi bölgede yeniden gerginliklerin yaşanmasına neden oldu.

 

cerattepe-direnisi-8

 

6- “Milletin a… koyacağız” dediği ortaya çıkan işadamı Mehmet Cengiz’e ait Cengiz Holding, Artvin Cerattepe’de yapmayı planladığı maden projesi için şirket yetkilileri polis ve askerler eşliğinde bir kez daha Cerattepe’ye çıktı.

cerattepe-direnisi-7

 

7- Cerattepe yolunda araçlarıyla nöbete geçen yurttaşlara İçişleri Bakanı Efkan Ala’ nın emri ile polis, gaz bombaları, plastik mermi ve coplarla saldırdı. Bölge halkı ise Cerattepe’yi terk etmedi.

cerattepe-direnisi-5

8-  Halkın tüm direnişine rağmen polis ve jandarma eşliğinde Cengiz Holding çalışanlarının şantiye kurma çalışmaları başladı. Jandarma, ormana yurttaşların yaklaşmasına engel olurken, Eti Bakır çalışanı 50 kişi de iş makineleriyle kanal kazımına ve şantiye kurmaya başladı. Bazı çalışanlar da motorlu testereyle daha önceden devrildiği belirtilen çam ağaçlarını kesmeye başladı. Kesilen ağaçları işçilerin ısınmak için yakacağı belirtildi.

cerattepe-direnisi-4

9- Holding, 4 bin 406 hektar alanlık ormandan 4 milyar lira değerinde 7 milyon ton bakır rezervi çıkarılacağını, bunun için de 3 bin 500 ağacın kesileceğini duyurdu.

Şirket aynı zamanda, bölgeye 10 katı kadar ağaç dikeceğini de belirterek “günah çıkarma” yı ihmal etmedi.

“Anarşi ağırlıklı düşünen sivil toplum kuruluşlarına sesleniyorum” diyerek sözlerine başlayan Davutoğlu, gelişen teknolojinin çevreye zarar vermeden yeraltındaki madeni çıkarıp işlemeyi sağladığını öne sürdü.

cerattepe-direnisi-9

 

10- Dün, çoğunluğu kadın olmak üzere toplanan kalabalık, Cerattepe’ye yürüyüşe geçerek “Cengiz kaç kaç kadınlar geliyor” sloganları attı. Alkışlarla ilerleyen grubun önü hastane kavşağında TOMA ve çevik kuvvet barikatıyla kesildi. Yaklaşık 2 bin kişiye polis gaz bombaları ve coplarla saldırdı, biri ağır 26 kişi yaralandı.

cerattepe-direnisi-10 cerattepe-direnisi-11 cerattepe-direnisi-12

 

Artvinli müzisyenlerin Mehmet Cengiz’e ithafen uyarladığı şarkıyla, Cengiz’e “Başlatma madenina” diye seslendiği video…

 

kaynaklar: bbc.com / hürriyet / diken/ cnnturk

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Hayatın İçinden Fotoğraflar Birer Film Afişine Dönüşürse

Partnerinizle Yılda 1 Defa Mutlaka Yapmanız Gereken 10 Şey