in

Çocukluğundan Beri Kör Olmak İstedi ve Sonunda Hayaline Kavuştu

Bilm adamlarının nedenin çözemediği korkunç bir hastalık; Vücut Bütünlüğüne İlişkin Kimlik Bozukluğu.

Amerikalı Jewel Shuping çocukluğundan beri “kör olmanın” hayallerini kuruyordu. Daha üç yaşındayken, karanlık koridorlarda kendi başına yürümeye çalışan Shuping, altı yaşındayken kör olma fikrinin onu rahatlattığını hissettiğini anlatıyor.

kor-olabilmek-icin-gozlerine-lavabo-acici-2

Annesi, güneşe bakmanın gözlere zarar verdiğini öğrenen kızının, çıplak gözle uzun uzun güneş lekelerini ve güneş fırtınalarını izleyeme başladığını söylüyor. Ancak bu davranışının yetersiz olduğunu anladığında siyah gözlüklerini takıp, bastonun alıp, görme engelli gibi davranmaya başlamış.

kor-olabilmek-icin-gozlerine-lavabo-acici-1

Kendini kör olarak hissetmeye başlayan genç kadın, 20 yaşına geldiğinde Braille alfabesi ‘ni okur hale gelmiş.

Körmüşüm gibi davranıyordum fakat gerçekten kör olma fikri de arada sırada aklımı kurcalıyordu. 21 yaşıma geldiğimdeyse  kör olmayı artık aklımdan çıkaramamaya başladım.” diyen Shuping, Daily Mail’de yer alan habere göre, 2006 yılında bu dileğini gerçekleştirebilmek için ilk girişiminde bulunmuş. Kendisine bu konuda yardımcı olabilecek bir doktor bulup Kanada’ya gitmiş.

kor-olabilmek-icin-gozlerine-lavabo-acici-3

Kanadalı doktor, kör olmak isteyen kadının hayallerine kavuşması yardımcı olmuş.Ancak bu durum oldukça acı verici gerçekleşmiş.  Gözlerine lavabo açısı damlatan Shuping, “Gözlerim çığlık atıyor gibiydi, bir yandan da lavabo açıcı yanaklarımdan süzülürken cildimi yakıyordu” demiş. Hastanedeki diğer doktorlar durumdan haberdar olunca kadının gözlerini kurtarabilmek için ellerinden geleni yapmışlar ancak başarılı olamamışlar. Shuping’e bu konuda yardım eden doktorun ismi de, bu yüzden hakkında bir suçlama, şikayet ya da dava olup olmadığı da bilinmiyor.

kor-olabilmek-icin-gozlerine-lavabo-acici-7

Shuping’in görme yetisi bir anda kaybetmemiş. “Gözlerimi açtığımda hala görebiliyordum, hayal kırıklığına uğradım” diyen genç kadının görme yetisi günden güne zayıflamış. Ve 6 ayın sonunda tamamen görme engelli olmuş.

*** EXCLUSIVE - VIDEO AVAILABLE *** RALEIGH, NC - AUGUST 12: Jewel Shuping at the park on August 12, 2015 in Raleigh, North Carolina. FOR most people becoming blind would be a living nightmare - but for Jewel Shuping it was the fulfilment of a lifelong dream. Jewel, 30, from North Carolina, USA, has Body Integrity Identity Disorder (BIID), a condition in which able-bodied people believe they are meant to be disabled. Her need to lose her sight was so strong that in 2006 she decided to blind herself - by having a sympathetic psychologist pour DRAIN CLEANER into her eyes. As a young child she would spend hours staring at the sun in a bid to damage her eyes, acquiring her first white cane aged 18 and becoming fully fluent in braille by the age of 20. Tired of being secretive due to the stigma surrounding the condition, Jewel is now sharing her story to help raise public awareness of BIID and to encourage people with the condition to seek professional help., Image: 260656385, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Barcroft Media
*** EXCLUSIVE – VIDEO AVAILABLE ***
RALEIGH, NC – AUGUST 12: Jewel Shuping at the park on August 12, 2015 in Raleigh, North Carolina.
FOR most people becoming blind would be a living nightmare – but for Jewel Shuping it was the fulfilment of a lifelong dream. Jewel, 30, from North Carolina, USA, has Body Integrity Identity Disorder (BIID), a condition in which able-bodied people believe they are meant to be disabled. Her need to lose her sight was so strong that in 2006 she decided to blind herself – by having a sympathetic psychologist pour DRAIN CLEANER into her eyes. As a young child she would spend hours staring at the sun in a bid to damage her eyes, acquiring her first white cane aged 18 and becoming fully fluent in braille by the age of 20. Tired of being secretive due to the stigma surrounding the condition, Jewel is now sharing her story to help raise public awareness of BIID and to encourage people with the condition to seek professional help., Image: 260656385, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Barcroft Media

Ailesi olan bitenin kaza olmadığını öğrendiğinde Shuping’i evlatlıktan reddetmiş. O ise kendisi şöyle savunmuş; “Ben en başından beri böyle olmam gerektiğine inanıyorum. Doğuştan kör olmalıydım. Çevrenizde sizin gibi düşünen kimse olmadığı zaman delirmeye başladığınızı düşünüyorsunuz. Fakat ben deli değilim. Ben hastayım.”

kor-olabilmek-icin-gozlerine-lavabo-acici-5

Shuping ‘in hikayesinin diğer vücut bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğu olan diğer insanlara yardımcı olacağına inanıyor. Bu hastaların profesyonel yardım almaları için onları destekleyen Shuping, hastalığının nelere mal olabileceğinin ve ne kadar ciddiye alınması gerektiğinin bir örneği.

kor-olabilmek-icin-gozlerine-lavabo-acici-6

kaynak :dailymail – radikal

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Hayrettin, Beyaz Atlet Beyaz Don İle Johnny Depp Olup, Amerikalıları Kekledi

Vücut Bütünlüğüne İlişkin Kimlik Bozukluğu – Apotemnofili