in ,

Çocukların Kötü Huylarına Sebep Olan Bilinçsiz Hatalar

Çocuklar için “aile ne ekerse onu biçer” sözünü kullanabiliriz. Çünkü ilk eğitim ailede başlar ardından okula gittiğinde ikinci eğitim hayatının temposuna kapılır. Ama okula ayak basana dek kişiliğinin zaten büyük bir kısmı oturmuştur. Yani temeli atan ilk, ailedir…

Sürekli ağlayan, mız mızlanan, sinirli bir çocuğunuz mu var? Peki böyle davranmasına siz sebep olmuş olabilir misiniz?

Bilinçsiz de olsa, muhtemelen olabilirsiniz.

O zaman şunu soralım, ne kadar bilinçlisiniz?

cocuk-bilmiyorsan

1 – Yalan Söylüyorsa

Eğer çocuğunuz yalan söylüyorsa, geçmiş hatalarına aşırı tepki gösterdiğiniz için artık hatalarını saklamaya başlamış, bu yüzden yalana başvurmuştur. Anlayışlı olun, tepkilerinizde tutarlı olun.

2 – Kendinize Güveni Az

Eğer çocuğunuzun kendine güveni azsa, zamanında onu cesaretlendireceğinize nasihatlarla kafasını doldurduğunuz, ona denemesine fırsat vermeden ürküttüğünüz için olabilir. Bırakın denesin, kendisi görsün.

3 – Kendini Koruyamayan

Eğer çocuğunuz hakkını arayamıyor, kendin koruyamıyorsa onu toplum içinde disipline ettiğiniz için olabilir. Sorunlarınızı baş başa çözün, onlu utandırmayın, çekindirmeyin.

4 – Kendilerine Ait Olmayanlar

Eğer çocuğunuza, ona ihtiyacı olan her şeyi satın almanıza rağmen kendisine ait olmayan şeyleri alıyorsa, kendisine seçme şansı vermediğiniz için olabilir. Bir şey satın alırken ona sorun, kendisi seçsin.

5 – Ürkek

Eğer çocuğunuz ürkekse, bu onun üzerine çok fazla düştüğünüz için ve kendisi yerine size daha fazla güvendiği için olabilir. Hep yanında olmayın, kendi başına bir şeyler yapsın.

6 – Kıskanç

Eğer kıskanç bir çocuğunuz varsa, bu onu diğer çocuklar ile sık sık kıyasladığınız için olabilir. Kimse ile kıyaslamayın.

7 – Aşırı Sinirli

Eğer çocuğunuz aniden sinirleniyorsa bu ona zamanında yeteri kadar ilgi göstermediğiniz için olabilir. Sinirlenerek dikkatleri üzerlerine çekmek isterler.

8 – Önemsemek

Eğer çocuğunuz başkalarının hislerine önem vermiyorsa bu onlara sürekli emir verdiğiniz, fikrini sormadan bir iş yaptırdığınız için olabilir.

9 – Saklıyor

Eğer çocuğunuz sizden bir şeyler saklıyorsa, bu bazı şeyleri çok büyüttüğünüz ve onu ürküttüğünüz için olabilir. Sakin karşılayın.

10 – Terbiyesiz

Eğer çocuğunuz terbiyesiz ise bunu ya sizden yada çevresindeki insnalardan öğrenmiştir.

Kaynak: curejoy

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yediğiniz Zaman Sadece 200 Kalori Alacağınız 30 Yiyecek

Çatık Kaşları ile Dünyanın En Huysuz Kedisi Koyuki