in

Çocuklarda Dikkat Eksikliğini Yenmenin Bilimsel 3 Yöntemi

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, birçok insanda farklı düzeylerde görülmesi mümkün bozukluklardan biridir. İleri derecede dikkat eksikliği olan çocuklar ise okulda, derslerde ve sosyal yaşamında çeşitli problemler yaşıyorlar.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocuklar, bir işle uzun süre meşgul olamıyorlar. Derslerine odaklanmakta güçlük çekiyor ve sınıfta öğretmeni uzun süre dinleyemiyorlar. Çocuklar için dikkat eksikliğinin sonuçları veya belirtileri bu kadarla sınırlı değil. Dikkat eksikliği olan çocuklar zaman zaman sakarlık yapabiliyor, çabuk sıkılabiliyor ve aşırı hareketli olup tehlikeli işler yapabiliyorlar. Bir işi bitirmeden başka bir işe başlamak, unutkanlık, dış uyaranlardan çok çabuk etkilenme ve konsantrasyon konusunda güçlük çekme de dikkat eksikliği belirtilerindendir.

Peki, dikkat eksikliği olan çocuklar, ilaç kullanmadan dikkatini geliştirebilir mi?

DİKKATİ ARTIRAN ve DİKKAT EKSİKLİĞİNİ OLUMSUZ SONUÇLARINI ENGELLEYEN 3 ETKİN YÖNTEM

  • MentalUP Dikkat Egzersizleri: Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri ve alanında uzman pedagogların desteği ile geliştirilen MentalUP, ilk bakışta sadece bir oyun gibi görünüyor. Egzersizlerin oyun formatında tasarlanmasının sebebi ise çocuğun uzun süre dikkatini verebilmesini ve sıkılmamasını sağlamak.

MentalUP Dikkat Egzersileri’nde (diğer bir deyişle dikkat oyunlarında) çocuğun yaşına ve zeka potansiyeline uygun günlük egzersizler, uygulama tarafından otomatik belirleniyor. Gittikçe zorlaşan ve daha fazla dikkat gerektiren oyunları geçerek puanını artırmak isteyen çocuklar ise adeta beyin jimnastiği yaparak dikkat ve konsantrasyon yeteneğini geliştiriyor. MentalUP, bu tür faydaları gözlemlenerek RUH SAĞLIĞI DERNEĞİ tarafından pedagojik ürün olarak sertifikalandırılmış, bilimsel ve güvenilir bir uygulamadır.

Akıllı telefon, tablet veya bilgisayar üzerinden herkesin erişebileceği bu uygulamayı incelemek için bağlantıya tıklayın > MentalUP Dikkat Egzersizleri

  • Nörofeedback Yöntemi: Görsel dikkati geliştirmeye yönelik bir uygulamadır. Bu metod kullanıldığında haftalık ve aylık seanslar belirlenir. Seansa giren çocuğun kafasına elektrodlar bağlanarak beyin dalgaları ölçülür. Elektrodlar sizi korkutmasın. Basit, kablolu bir yapışkandan bahsedilmektedir. Elektrodlar bağlıyken çocuğa çeşitli animasyonlar izletilir. Bu seanslar 30-45 dk arasında sürmektedir. Çocuk animasyonlara odaklandıkça dikkatini geliştirir. Animasyonlar bu özellikte tasarlanmıştır.
  • Berard Yöntemi: İşitsel dikkati geliştirmeye yönelik bir uygulamadır. Berard metodunda çocuğun sağ ve sol kulağına farklı müzik sinyalleri gönderilir. Bu sayede sağ ve sol beyine farklı uyaranlar gönerilmiş olur. Çocuk bu uyaranları zihninde senkronize ettikçe sözel ve işitsel dikkat eksikliği azalmaktadır. Berard yöntemi tercih edildiğinde günlük 30 dk olmak üzere toplam 20 seans öngörülmektedir.

Yukarıdaki 3 yöntem, çocukların dikkatini geliştirme konusunda etkileri kanıtlanmış ilaçsız yöntemlerdir. Dikkat eksikliği ilaçları çocuklarda bağımlılık ve çeşitli yan etkilere sebep olabildiği için mecbur kalınmadıkça kullanılması önerilmez. Dikkat eksikliği her çocukta farklı düzeylerde olabileceği için

ilaç kullanıp kullanmamak sadece ailenin tercihi değil, uzman psikiyatristin de değerlendirmesini gerektiren bir durumdur. İlaçsız dikkati geliştirme yöntemleri arasında MentalUP, sadece dikkat eksikliği olan çocuklar için değil; dikkati güçlü çocukların da mevcut potansiyelini geliştirmesi adına kullanıma uygun bir araçtır. İncelemenizi tavsiye ederiz.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Antarktika’nın Buzullarındaki Çatlak Yüzünden 30 Yıllık Araştırma Tehlikede

Sevgililer Gününün Tasarruflu Olanı Makbuldür