in ,

Çizimden Öteye Geçemeyen 10 Çılgın Mimari Proje

Eski zamanlarda yapılmış devasa heykeller, görkemli köprüler, kuleler, gemiler dudak uçuklatırken günümüz teknolojisi ile yapımı çok basit görünüyor.

Ancak bazı projeler her ne kadar güzel bir fikir olsun veya olmasın bazen hayata geçirilemiyor. bazen teknoloji yetmiyor, bazen o kadar çılgınca oluyor ki gerçekleşemeyecek kadar saçma görünüyor.

Çizimden öteye geçemeyen en çılgın 10 proje;

Özgürlük Gemisi

gerceklesemeyen-projeler-bilmiyorsan (1)

1990 yıllarında 50,000 kişiye ev sahipliği yapacak yüzen bir şehir gemisi düşündüler. Hatta üzerine kendi havalimanı bile olacaktı. Ancak gemi o kadar devasa düşünülmüştü ki, sonunda hiç bir limana sığmayacağı için projeyi iptal ettiler.

Shimizu Mega-Şehir Piramidi

gerceklesemeyen-projeler-bilmiyorsan (2)

Japonlar artan nüfusları sebebiyle enine değil boyuna doğru giden bir şehir inşa etmek istediler. Bu suda yüzen mega piramit 1 milyon insanı barındıracaktı. Ancak piramit şehri nasıl yüzdüreceklerini çözemedikleri için proje iptal oldu.

Manhatten Kubbesi

gerceklesemeyen-projeler-bilmiyorsan (8)

60’lı yıllarda Manhattaın artan popüleritesini bahane ederek hava kirliliğini önlemek amacıyla Manhattan’ın göbeğine camdan bir kubbe inşa etmeyi düşündüler. Bu o kadar saçmaydı, bu yüzden gerçekleşemedi.

Dikey Çiftçilik

gerceklesemeyen-projeler-bilmiyorsan (7)

Gökdelenlerin çiftçilik amacıyla kullanılması için resimdeki gibi ilginç bir proje ortaya koydular. Ancak ekinleri bu şekilde yetiştirebilecek bir teknolojiye sahip olunmadığı için proje iptal edildi.

Voisin Planı

gerceklesemeyen-projeler-bilmiyorsan (6)

Pleasure Kulesi’nin fiyasko ile sonuçlanmasından sonra 1920’li yıllarda Paris’i dümdüz edip yerine 18 adet dev camdan kuleler inşa etmeyi düşündüler. Ancak bu fikri de kimse kabul etmedi.

Chraiot Projesi

gerceklesemeyen-projeler-bilmiyorsan (5)

Eski yıllarda atom bombalarının ilk kullanmaya başladığı sırada Amerika bu bombaları test edebilemk için Panama Kanalı’nı kullanmayı talep etmişti. Ancak Kanal çevresindeki köyler bu projeyi hiç bir şekilde onaylamayarak iptal ettirdiler.

Sutyagin Evi

gerceklesemeyen-projeler-bilmiyorsan (4)

1992 yılında Nikolai Sutyagin evinin yeteri kadar yüksek olmadığını düşünerek kaçak bir kat çıkmaya karar verdi. Daha sonra kimseye farkettirmeden ardı ardına kaçak kat çıkmaya devam eden adam sonunda tutuklandı. Ancak yaptığı 50 metrelik ahşap ev dünyanın en yüksek ahşap evi rekorunu kırmayı başardı.

Paris Pleasure Kulesi

gerceklesemeyen-projeler-bilmiyorsan (10)

2000 kişilik bir restoran, 500 adet araçlık garaj kapasitesi olan, 700 metrelik resmen göğü delen bir kule yapmayı düşündüler. Ancak neden yapılamadığı hiçbir zaman açıklanmadı.

Burj Khalifa Fabric Wrap

gerceklesemeyen-projeler-bilmiyorsan (9)

Binanın korkunç bir yüksekliğine sahip olması yetmiyormuş gibi daha estetik bir görünüm için binanın dışına transparan bir bariyer ile kaplamayı düşündüler. Ancak proje kağıtlardan öteye hiçbir zaman geçemedi.

Dünya Adası

gerceklesemeyen-projeler-bilmiyorsan (3)Sahte konsept adalarıyla ünlü olan Dubai sonunda en görkemli ada projesini yapmak üzere kolları sıvadı. Dünya şeklini alacak bir sürü adacık oluşturacaktı ancak finansal sorunlar sebebiyle proje tamamlanamadı. Yarım kalan projeden artan adacıklar şu an gerçekten Dubai’nin kıyılarında yer alıyor ancak sadece bir tanesi satın alınmış durumda.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

En Korkulan 16 Hayat Memat Meselesi

Vişnenin Çekirdeği Nasıl Çıkarılır?