in ,

Cildinize Zarar Veren 5 Gıda

Cilt bakımına her geçen gün yatırılan paralar artıyor. 2016 yılında 121 milyar $ gibi bir para yatırılmıştır.

Cilt vücudumuzda en önem verdiğimiz yerlerin başında gelmektedir. Sağlıklı cilt ve gözenekler güzelliğin en önemli faktörüdür. Doğru şekilde bakılmadığı ve özen gösterilmediği taktirde cildimiz zarar görecek ve ileri ki zamanlarda daha kötü olarak dermatolojik sorunlara yol açacaktır.

Bu konuda dış faktörler kadar tükettiğimiz yiyeceklerinde cildimizde önemli bir yeri vardır. Yediğimiz ürünlerin içerisindeki kimyasal ve bileşenler cildimizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken besin türleri aşağıdaki gibidir.

1- Alkol

Alkol aşırı tüketiminde karaciğeri olumsuz etkilediği için direk olarak yüzümüzde sivilce ve akne gibi cilt sorunları meydana getirecektir. Bunun haricinde alkol cildin gözeneklerinin küçülmesine ve tıkanma olasılığını da arttırmaktadır.

2- Süt

Süt ürünleri genel olarak cilt sağlığı ile alakalı genede sorunlar çıkmaktadır. Yüzünde sivilce olan kişilerde akne lekelerine kadar çevirdiği belirtilmektedir. Diyet yapanların çoğuna bu konuda süt ürünleri tavsiye edilmemektedir.

3- Şeker

Şeker bir çok konuda vücuda zararlı olduğu gibi cilt konusunda da zararlıdır. Şeker gözeneklerin tıkanmasında, iltihaplanma, kırışıklıkların artması ve deride kuruma gibi cilt sorunları teşkil etmektedir.

4- Tuz

Tuzu az miktarlarda verseler de yine de cilt sağlığı konusunda olumlu bir şey söylemek zor olur. Tuz genel olarak cildin gözeneklerini tıkamakta büyük rol oynar. Bunun haricinde cildi kurutan etmenlerdendir. Fazla tuz vücutta ödem yapacağı için buda cildimize zarar verecektir.

5- Un

Yüksek glisemik ürünler beyaz ekmek, makarna gibi ürünler etkin bir şekilde şekere dönüşmeye eğilimlidir. Un tüketiminde diğer 2 beyaz da da olduğu gibi cilt kurutma ve kırışıklık arttırma gibi özellikleri vardır.

Bu besinler yerine tam tahıllı ürünler tercih ederek rahat edebiliriz.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Daha Önce Hiç Eğlence Parkına Gitmemiş Taksi Şoförünün Hikâyesi

Bu Ağızlık ile Köpeğiniz Yanınızdayken Size Kimse Yaklaşamayacak