in ,

Çevrenizdeki Seslere Takılıyorsanız Siz de Misofonya Olabilirsiniz !

Misophonia (Misofonya) kelimesi tam anlamıyla “sesten nefret etme”, düşük düzeyde sesten hoşlanmama biçimidir. Bu olumsuz deneyimler ile karaktere olan yüksek ya da yumuşak olsun belirli seslerden kaynaklanan bir nörolojik bozukluk olarak düşünülmektedir. Bu terim Amerikan nörolog olan Pawel Jastreboff ve Margaret Jastreboff tarafından bulunmuştur. Genellikle vadeli seçici ses hassasiyetinin yerine kullanılır.

Genel Belirtileri :

Tırnak kesme, diş fırçalama, yemek yeme, nefes alma, koklama, konuşma, hapşırma, esneme, yürüme, sakız çiğneme, gülme, horlama, ıslık, televizyon sesi veya öksürük gibi sıradan sesler Misofonya sahibi insanların en çok rahatsız olduğu, hatta öfkelendiği seslerdir.

Bazıları ayak ve vücut hareketleri gibi göz ucuyla gözlemlenebilir görsel uyarılardan da etkilenir. Bazıları da gördüğü görsel veya işitsel davranışları taklit etme zorunluluğu hissedebilir.Örnek olarak çekirdek yiyen birisinin sesinden rahatsız olmamak için çekirdek yeme yada sakız çiğneme gibi.

Tam olarak hastalık olarak sayılmamakta ve direk bir tedavisi yoktur. Ama psikologlar tarafından ilaçla yada farklı yöntemler ile tedavileri olduğu belirtilmektedir.

Şahsımda da Misofonya olduğu için şanslı yada şansız olduğumu açıkçası tam olarak emin değilim. Gerçekten toplum içerisinde zorlandığım zamanlar oluyor. Toplu taşıma araçlarında yada kafelerde gereksiz yüksek sesle konuşmalar olsun yada o bitmek bilmeyen tesbih şaklaması. Kulaklık takıp müzik dinlemek o an arkadaşlarınız yada aileniz tarafından tuhaf gözükse de size anlayış göstermeleri gerekmektedir.

Diğer insanlardan farklı olmak her zaman için iyidir. 🙂

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bilmediğiniz Belki de Hiç Merak Etmediğiniz 12 İlginç Bilgi

Müziğiniz Ritmine Göre Hoparlörünüzdeki Ateş Hareket Etsin