Çevrenizdeki Seslere Takılıyorsanız Siz de Misofonya Olabilirsiniz !


Misophonia (Misofonya) kelimesi tam anlamıyla “sesten nefret etme”, düşük düzeyde sesten hoşlanmama biçimidir. Bu olumsuz deneyimler ile karaktere olan yüksek ya da yumuşak olsun belirli seslerden kaynaklanan bir nörolojik bozukluk olarak düşünülmektedir. Bu terim Amerikan nörolog olan Pawel Jastreboff ve Margaret Jastreboff tarafından bulunmuştur. Genellikle vadeli seçici ses hassasiyetinin yerine kullanılır.

Genel Belirtileri :

Tırnak kesme, diş fırçalama, yemek yeme, nefes alma, koklama, konuşma, hapşırma, esneme, yürüme, sakız çiğneme, gülme, horlama, ıslık, televizyon sesi veya öksürük gibi sıradan sesler Misofonya sahibi insanların en çok rahatsız olduğu, hatta öfkelendiği seslerdir.

Bazıları ayak ve vücut hareketleri gibi göz ucuyla gözlemlenebilir görsel uyarılardan da etkilenir. Bazıları da gördüğü görsel veya işitsel davranışları taklit etme zorunluluğu hissedebilir.Örnek olarak çekirdek yiyen birisinin sesinden rahatsız olmamak için çekirdek yeme yada sakız çiğneme gibi.

Tam olarak hastalık olarak sayılmamakta ve direk bir tedavisi yoktur. Ama psikologlar tarafından ilaçla yada farklı yöntemler ile tedavileri olduğu belirtilmektedir.

Şahsımda da Misofonya olduğu için şanslı yada şansız olduğumu açıkçası tam olarak emin değilim. Gerçekten toplum içerisinde zorlandığım zamanlar oluyor. Toplu taşıma araçlarında yada kafelerde gereksiz yüksek sesle konuşmalar olsun yada o bitmek bilmeyen tesbih şaklaması. Kulaklık takıp müzik dinlemek o an arkadaşlarınız yada aileniz tarafından tuhaf gözükse de size anlayış göstermeleri gerekmektedir.

Diğer insanlardan farklı olmak her zaman için iyidir. 🙂

What's Your Reaction?
Çok Fena Çok Fena
0
Çok Fena
Nasıl Ya? Nasıl Ya?
0
Nasıl Ya?
Iyyy Iyyy
0
Iyyy
Komik Komik
0
Komik
Süpper Süpper
0
Süpper
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
Budur Budur
0
Budur

Comments 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Giriş Yap

Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Sıfırla

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Image