in

Çay Hangi Ülkede Nasıl İçilir ?

Farklı ülkelerde farklı kültürlerle harmanlanan çayın en güzelini hangi ülke sınırlarında içebilirsiniz diye derledik sizler için. Tercih yaparken bizim kafamız çok karıştı,aslında hepsinin tadına bakmak istedik.

Siz en iyisi çaydanlığın altına suyu koyun ve yazımızı okumaya başlayın çünkü sonunda gerçekten çaya susayacaksınız.

1.Rusya’nın chay’ı

instagram - rus - ukrayna- çayı

Rusya’da ve Ukrayna’da çay içmek istediğinizde çok tanıdık bir çayla karşılaşabilirsiniz. Semaverde demlenen siyah çay, kupalarda servis edilir. Rusya’da çay içmenin en enteresan noktasıysa şeker yerine frambuaz ya da çilek reçeliyle karıştırılmasıdır.

2.İngiltere’nin sütlü çayı

 instagram - ingiliz çayı

Garipsediğimiz ancak adabına dair dahi bilgi sahibi olduğumuz İngiltere’nin sütlü çayı, süt ve siyah çaydan oluşur. Çayın rengi kırmızıdan karamel rengine döner. İngiltere’de çay içmek istediğinizde yanında mutlaka kurabiyegillerden tatlı vardır.

3.Katar’ın karinstagram - katar - çayı

Katar’da çay yapma merasimi en az bizimki kadar meşakkatlidir. Çay önce demlenir, içine süt koyulur ve tekrar kaynatılır. İki kez kaynatılmış çay, çay kupalarında servis edilir. Karak, Katar’ın milli içeceğidir. İçine ayrıca safran da eklenir.

4.Arnavutluk’un qaj’ı

instagram - arnavut - gürcü çayı

Arnavutluk’ta çay tıpkı Türkiye’de olduğu gibidir. Çaydanlıkta demlenen çaylar ince belli bardaklarda servis edilir. Gürcistan’da da yine siyah çay kullanılır ve çay bardaklarında sıcak sıcak sahiplerine ulaşır.

5.Tayvan’ın sütlü inci çayı

 instagram - tayvan çayı

Tayvan’dan dünyaya yayılan özel bir çaydır sütlü inci çayı. Tapioca bitkisinden elde edilen minik inciler sütle hazırlanmış çayın içine atılır. Tapiocalar çaya atılmadan önce bazen şekerle kavrulur.

6.Yunanistan’ın tsai’yı

instagram - yunan çayı

Malesef ki Yunanca’da da çay, çay diye okunuyor. Sadece doğrudan ç sesi çıkarmak yerine tz sesi çıkartılıyor. Yunanistan’da hem siyah hem de bitki çayı oldukça yaygın. Hatta evlerde kendi harmanlarını yapan anneanneler de mevcut.

7.Vietnam’ın tra chanh’ı

instagram - vietnam çayı

Vietnam’da çay içmeye karar verirseniz siyah çaydan ziyade bitki çaylarıyla karşılaşacağınızı hatırlatmamız gerekir. Lotus çiçeğinin içine eklenen ve yöresel olarak değişiklik gösteren baharatlarla baharlanan çay, sıcak suya atılıp demlenerek servis ediliyor.

8.Japonya’nın matcha’sı

 instagram - japon çayı

Matcha çayıyla sizleri tanıştırdığımıza göre içimiz rahat. Yeşil çay tohumlarından hazırlanan her derde deva çaydır. Toz halinde olduğu için yoğunluğu yüksektir. Ayrıca yeşil renkte olduğu için fotoğraflarda oldukça fotojeniktir.

9.Fas’ın naneli yeşil çayı

 instagram - fas çayı

Çay içilecek olan bardağın içine nane konulur, üzerine güzelce demlenmiş yeşil çay. Mis gibi nane kokusu yükselir, çay daha da yeşillenir. Fas’ta çay içmek böyle bir deneyimdir.

10.Tayland’ın cha yen’i

instagram - tayland çayı

Özel Tayland çayı ve sütle harmanlanan, genellikle buzla servis edilen iç rahatlatıcı bir çaydır, cha yen. Sıcak Tayland günlerinde mis gibi serinletendir.

11.Fransa’nın bitki çayı

instagram - fransız çayı

Çay yerine daha çok kahve tüketmeyi seven Fransızlar’ın çay tercihi de genelde bitki çayından yana oluyor. Fransa’da çaya değil çay bardaklarına aşık olmak daha büyük bir ihtimal.

12.Mısır’ın hibiskus çayı

instagram - mısır çayı

Mısır’da en çok tüketilen çay siyah çay ancak hibiskus çayı da azımsanmayacak derecede fazla tüketiliyor. Bu yüzden bir gün siyah çay bir gün hibiskus içerken bulabilirsiniz kendinizi.

13.Moğolistan’ın suutei tsai

 instagram - moğol çayı

Okurken sütlü çay dediğinizi duyar gibiyiz. Suutei tsai, tavada ıstılan çayın içine konulan süt ve tuzu anlatıyor. Yani tatlı değil tuzlu bir çay. Yani süt aşı gibi.

14.İran’ın siyah çayı

instagram - iran çayı

Çaydanlık sistemiyle çay hazırlayan bir ülke daha. İran’da çay içmek isterseniz ince belliye benzeyen bir bardakta siyah çay içiyorsunuz. Yanına gelen hurma ise mis gibi lezzetli, şekere gerek kalmıyor.

15.Endonezya’nın teh’i

instagram - endonezya çayı

Siyah ya da beyaz çayın yaygın olarak tüketildiği Endonezya’da şişelenmişyasemin çayının olduğunu söylesek şaşırıp şaşırmama kısmını size bırakırız. Soğuk tüketiniz.

16.Suudi Arabistan’ın shai’ı

instagram - arap çayı

İran’da olduğu gibi Suudi Arabistan’da da çay bildiğimiz siyah çaydır ve yanında yine hurmayla verilir. Hurma bazen ezme şeklinde bazen de tane şeklindedir.

17.Brezilya, Portekiz, Uruguay ve Arjantin’in chimarrao’su, matte’si

instagram - brezilya portekiz arjantin çayı

Brezilya’da en yaygın olan chimarrao, Portekiz ve Arjantin’de matte’ye dönüşür. Kurutulmuş yerba yapraklarından hazırlanan çay, metal bir pipetle metal bir kaptan içilir. İçindeki metal pipeti filtre görevi görür ve yaprakların ağza gelmesini engeller.

18.Hindistan ve Pakistan’ın masala’sı

 instagram - hint pakistan çayı

Hindistan ve Pakistan’ın kültürel yakınlığı nedeniyle masala hem Hindistan’ın hem de Pakistan’ın en sevilen çayıdır.

19.Amerika’nın ice tea’si

 instagram - amerikan çayı

Çayı daha çok soğuk olarak tercih eden Amerikalılar, çayı buzla karıştırıp üzerine bir de limon atıyorlar. Hafif bir tat elde etmek için de birazcık soda koyuyorlar.

Çin’in tieguanyin’i

 instagram - çin çayı

Çin’de çay tüketimi oldukça yüksek ve farklı. Bitki çaylarının yanı sıra siyah çaydan ziyade Rooibos çaylarla da mutlu olan Çinliler’in isteyip de içemediği bir çay var: “Merhametin demir tanrıçası” anlamına gelen çay: tieguanyin. Nedeni ise oldukça pahalı olması.

Tabii ki Türkiye’nin tavşan kanı instagram - türk çayı

Türk çayını en güzel ben açıklarım diyorsanız yorum bölümüne bekliyoruz.

Kaynak: Yemek.com

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Gamze Çabuk

Bir gün kamyonet gelecek beni uykuma götürecek...

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

13 Milyar Yıl Boyunca Veri Saklayan 360 TB’lık Cam Disk

Uluslararası Uzay İstasyonundan Dünyamızın Büyüleyici 4K Videosu