in ,

Çanakkale Savaşı ile İlgili Bilinmeyen Şaşırtıcı Gerçekler

Tam 101 yıl önce Ulu Önder Atatürk ve binlerce yürekli asker ile birlikte Çanakkale’de büyük bir zafer kazanıldı. Bu kolay bir zafer olmadı, binlerce aile göz yaşlı, binlerce can yitiK düştü. Zafer şanlı olsada yürekler yanıyordu. Destan böyle yazılmıştı;

Çanakkale Savaşında 250 Bin’e yakın kayıp şehit verdik. İsmi ve memleketi bilinen şehit sayısı da 51.383 kişiydi.

canakkale-zaferi-bilmiyorsan (5)

Bu şehit askerlerin 8.247’si Marmara Bölgesi’nden Çanakkale’ye gelerek savaştı.

canakkale-zaferi-bilmiyorsan (2)

Resmi kayıtlara göre Çanakkale Cephesi’nde, Galatasaray’ın 23, Fenerbahçe’nin 5 ve Beşiktaş’ın da 2 futbolcusu şehit olmuştur.

canakkale-zaferi-bilmiyorsan (4)

Boğazdan kolayca geçeceklerine emin olan Amiral Sackville Carden, Türk topçularının ateş saldığı boğazda bir de mayınlarla karşılaşınca, önce sinir krizi geçirdi ardından da aklını kaybetti. İngiliz donanmasının üç önemli gemisi batarken, bir çoğu da büyük yara alınca amiral delirdi.

canakkale-zaferi-bilmiyorsan (1)

Mağrur işgal kuvvetleri işi şansa bırakmayıp, tam 480 bin kişilik orduyla gelmişlerdi. Ancak işler tahmin ettikleri gibi gitmedi. Savaşı kaybedip kaçarken geride 375 bin kayıp bırakan işgalciler, 105 bin askerle geri dönüyorlardı.

canakkale-zaferi-bilmiyorsan (3)

Tam bir cehennem haline gelen Çanakkale Savaşı’nda, 1 metrekareye 6000 mermi düştüğü hesaplanmıştır. Bu dünya savaşları tarihinin en yüksek oranıdır.

canakkale-zaferi-bilmiyorsan (6)

İki merminin havada çarpışma olasılığı 600 milyonda bir iken, Çanakkale’de bu şekilde çarpışmış onlarca mermi bulunmuştur.

canakkale-zaferi-bilmiyorsan (7)

İşgalci güçlerin yanında getirdikleri kalabalık sayıda, müslüman Asyalı ve Afrikalı askerlerde vardı. Birçok düşman askerinin cesedinde Kuran’a rastlanmıştır.

ANZAK diye adlandırılan Yeni Zelanda ve Avustralyalı askerler, Almanlardan Avrupa’yı kurtarmak propagandasıyla toplanmışlardı. Almanlar ile savaşacaklarını sanan Anzaklar’ın Çanakkale diye bir yerden haberleri bile yoktu.

 

(Mynet)

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Kozmetik Ürünlerin İçinde Bulunan Sağlığa Zararlı 10 Madde

Karayip Korsanları Salazar’ın İntikamı Yeni Fragmanı Yayınlandı!