in

Can Dündar ve Erdem Gül’ ün Tahliye Kararına Kim, Nasıl Tepki Verdi?

Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün, “kişi hürriyeti ve güvenliği”, “düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti” ve “basın hürriyeti” haklarının ihlal edildiğine karar vererek, ihlalin ortadan kaldırılması için dosyayı ilgili mahkemeye gönderdi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 27 Kasım 2015’ten bu yana tutuklu olan Can Dündar ve Erdem Gül’ün başvurusunu karara bağladı. Ve dün gece geç saatlerce Dündar ve Gül için tahliye kararı çıktı.

“Hak ihlali” kararına ve Can Dündar ve Erdem Gül’ ün tahliyesine kim nasıl tepki verdi?

Star yazarı Cem Küçük

photo-1549324862-1

Can Dündar’ın serbest bırakılması halinde “FETÖ” ile mücadele edecek bir görevli bulmanın zorlaşacağını öne süren Küçük,”Dündar AYM eliyle bırakıldığı an bu ülkede FETÖ ile mücadele edecek bir tane savcı, hakim, polis, MİT görevlisi vb. zor bulursunuz.”

Akşam yazarı Turgay Güler

photo-1549324862-2

“Anayasa Mahkemesi, ‘Artık Türkiye’de casusluk yapılabilir’ demiş oldu. Türkiye’de artık casusluk yapmak serbest midir? Bu bir skandal. Paralel yapı Türkiye’de bir operasyona kalkışacağını söylemiştim. Verilen bu kararı hukukçular, basın mensupları konuşur. Daha sıcak bir olay. Ama bakıyorsunuz Paralel Yapı’nın basın organları zil takıp oynamaya başladılar. Buradan Paralel Yapı’ya mensup, FETÖ elemanlarının da benzer bir kararla dışarı çıkacağını zannediyorlar. Türkiye çok zor bir dönemden geçiyor. Dışarıda Türkiye hedef alınmış ve sürekli olarak saldırılara maruz kalıyor. Ama şunu da görüyoruz ki asıl problem içeride.”

Siyasetçi, yazar Savcı Sayan

photo-1549324862-3

“Şubat aylarından nefret etmeye başladım. Neredeyse her şubat ayında Türkiye’ye bir operasyon yapılıyor. Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu kararı da ben bir operasyon olarak görüyorum. Bunca yıldır bekleyenlerin dosyasına bakılmıyor ama henüz müracaat edenlerin dosyasına bakılıyor. Bu gücü nereden alıyorlar. Hukukun üstünlüğü diyorduk, bugün görüyoruz ki üstünlerin hukuku devrede. Türkiye’de artık casusluk serbest.”

Siyasetçi, Burhan Kuzu

can-dundar-erdem-gul-ozgur-6

“AYM Can Dündar ve Erdem Gül için hak ihlali var dedi. Ak Parti’nin yaptığı Anayasa değişikliği ile getirilen Bireysel Başvuru sonucu oldu. Hem Can Dündar hem de Erdem Gül Referandumda hayır oyu verdikleri Bireysel Başvuru Hakkı’nı kullanarak hak ihlali kararını aldılar. Demekki kararı mahkemeler veriyormuş.Can Dündar ve Erdem Gül için AYM hak ihlali kararı verdi.Unutmayın ki bu üyeleri Gül ve Erdoğan atadı. Tutuklu yargılanmak suçlu,tutuksuz yargılanmak suçsuz anlamına gelmez.Kamuoyu bu yanılgıdan kurtulmalı.Aksi yorum yargıya şüpheli bakıştır”

Siyasetçi, Mustafa Varank

can-dundar-erdem-gul-ozgur-7

Kayıtlara geçsin: Anayasa mahkemesi,  Cumhurbaşkanımızın yaptığı hak ihlali başvurusunu tam 2 yıldır bekletiyor…”

Can Dündar’ın annesi Öznur Dündar

photo-1549324862-4

Bu adalet hepimize lazım. Çok mutluyum, herkese teşekkür ediyorum. Hâkimlerimiz sağ olsun. Hâkimlerimizle gurur duyuyorum

Erdem Gül’ ün eşi Aslı Gül

photo-1549324862-5

“Eşlerden çok çocukların durumu önemli bu olayda. AYM, Türkiye’de bence kurumsallığın ne kadar önemli olduğunu bir kere daha hatırlatmış oldu. Son nokta ise Türkiye toplumuna düşüncenizi rahatça ifade edebilirsiniz dedi. Erdem’le son görüşmemizde AYM’den çok umutluydum. Hukuksallığına, yargı bağımsızlığına inanıyordum.”

 

Can Dündar’ ın eşi Dilek Dündar

photo-1549324862-6

“Anayasa Mahkemesi çok güzel bir karar verdi. Siyaset üstü olduğunu gösterdi. Biz de Canları almaya geldik. Herhangi bir suç teşkil eden bir şey yapmamışlardı. Sadece gazetecilik yapmışlardı. Bunun için biraz uzun süren bir alıkoyma olmuştu. İnşallah bir daha böyle şeyler hiçbir gazetecinin başına gelmez. Herkes haberini özgüvenle, ‘tutuklanacağım, işimden kovacağım’ diye yapmaz. Basın için güzel bir gün olur inşallah.”

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Can Dündar ve Erdem Gül 92 Gün Sonra Özgür

Sıkıcı Bir Ofisin Ortasına Kale Diken Çılgın Personel