in ,

Buzdolabına Konulmaması Gereken 9 Gıda

Marketten satın aldığınız pek çok ürünü taze kalması için buz dolabına koyanlardan mısınız? O zaman yanıldınız. Çünkü her satın alınan gıdanın buz dolabında muhafaza edilmemesi gerekiyor.

Neler mi?

domates-sebzeler-bilmiyorsan

1. BAL

Bal, buzdolabına konduğunda yapısı değişmeye başlar. Bal buzdolabında zamanla kristallenir ve bir süre sonra yapısı incelip özelliğini kaybeder. Balı, kapalı bir kavanozda, oda sıcaklığında bir yerde bekletebilirsiniz.

2. DOMATES

Domateslerler soğuğa mağruz kaldıklarında tadını kaybetmeye başlar. Ayrıca olgunlaşması gecikir. Bunu engellemek için domatesleri oda sıcaklığında bekletin.

3. SARIMSAK

Sarımsakların buz dolabında muhafaza edilmesi ömürlerini uzatmaz. Aksine ömürlerini kısaltır. Zaten sarımsağı başından ayırdıktan 10 gün içerisinde tüketmek gerekiyor. Bu süre içinde buz dolabında bekletseniz de, 10. günün sonunda tadı kaybolmaya ve sarımsak git gide yumuşama başlayacaktır.

4. KAHVE

Pek çok insan kahveyi buz dolabında saklayarak daha uzun süre taze kalacağını düşünür ama aslında öyle değildir. Soğuk, kahvenin lezzetini yok eder. Kahveyi saklamanın en iyi yolu onu bir kavanozda muhafaza etmektir.

5. ZEYTİN YAĞI

Buz dolabında saklanabilecek tek yağ çeşidi fındık yağlardır. Bunun dışındakiler, özellikle zeytin yağları buz dolabında saklandığı takdirde donmaya başlar ve akıcılığını kaybeder.

6. EKMEK

Ekmek insanların en çok dolaba koyduğu gıdalardan biridir. Ekmeğin buzdolabında saklandığında ömrünün uzadığı düşünülür. Ama ekmeği buzdolabında saklamak onun kurumasına sebep olur ve ekmeğin kalitesini düşürür.

7. AVAKADO

Olgunlaşmış bir avakado satın aldığınızda dolaba konulmasına gerek yoktur. Soğuk bir ortam avakadonun olgunlaşmasına engel olur. Zaten olgun bir avakado satın aldığınızda nerede saklarsanız saklayın ömrü yaklaşık 10 gündür.

8. SOĞAN

Soğanların hava sirkulasyonu olan bir ortamda bulunması önemlidir. Ancak buz dolabında böyle bir ortam olmadığı için soğanlar hızla yumuşamaya başlar ve soğuk hava onların daha hızlı çürümesine sebep olur.

9. PATATES

Patatesleri buzdolabında bekletmek yerine güneş almayan serin bir yerde muhafaza etmek doğru bir seçim olur. Soğuk hava patateslerin daha hızlı bozulmasına sebep olur. Ayrıca soğan ile patatesi aynı yerde muhafaza etmemeye dikkat edin. Birbirlerine temas etmeleri bozulmalarına sebep olacaktır.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Yeni Doğan Prensleri İçin 108 Bin Ağaç Diken En Doğa Dostu Ülke

iPhone’u Olanların Sürekli Yaşadıkları 12 Sinir Bozucu Durum