in ,

Bütün Tabuları Bırakıp, Kabul Edelim: Ağlıyoruz!

Yapılan her araştırmada ortaya çıkan bir gerçek var: Kadınlar erkeklere kıyasla çok daha fazla ağlıyor. 1982’de yapılan bir araştırmada, kadınların ayda ortalama 5.3 kez ağladığı, erkeklerinse sadece 1.3 kez buna izin verdiği saptanmış. Yine ağlama süreleri kadınlarda daha fazla.

(Hormonların payını unutmamak lazım)

 

Bebeklik ve çocukluk çağındaki ağlamalarda herhangi bir cinsiyet ayrımı yok. Yetişkinliğe geçiş döneminde ise kültür büyük bir rol oynuyor. Bu yönde yapılan çalışmalar da bunu doğrular nitelikte. Çünkü ağlamanın kabul gördüğü toplumlarda insanlar sosyal çekinceleri olmadan ağlayabiliyor. Bir diğer ilginç bilgi de varlık düzeyinin artması ile birlikte insanların da daha çok ağlaması…

 

Erkeklerin üzerindeki sosyal baskıya ek olarak hormonları da ağlamalarına pek izin vermiyor. Ama prostat kanseri olan hastalar, testosteron hormonlarını azaltan ilaçlarla tedavi edildiği için daha fazla ağlayabiliyor.

 

 

İnsanların fiziksel acı çektikleri zaman, mutlu olduklarında ya da duygusal travmalarda neden ağladıkları ise bilinmiyor. Bir ihtimal ağlama sonrası hissedilen arınma duygusu. Çünkü ağladıktan sonra kendimizi rahatlamış ve ruhen temizlenmiş hissediyoruz.

 

Bu yüzden, ağlamak ayıp değil, insani bir ihtiyaç. İnsan olarak duygusalız ve kendimizi bastırmak yerine bazen rahatlamak için gözyaşı dökmeye ihtiyaç duyabiliyoruz.

 

Kaynak

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Işık Kirliliği Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

Friedrich Nietszche ve Zihinlere Kazınması Gereken Aforizmaları