in

Amerika’da Bulaşıkçılık Yaparak 7 Gemi Satın Alan Çılgın Türk

ABD’nin New Jersey eyaletinde yaşayan 66 yaşındaki Mustafa Kılıç nam-ı diğer Ecevit, bir zamanlar bulaşıkçı olarak geldiği şehirde şimdi 7 gemi sahibi olarak deniz turu hizmeti veriyor.

bulasikcigemici

Arkadaşları arasında Ecevit 1974 yılında New Jersey’deki dayısının oğlunun yanına göç eder. Dil bilmediği için hayata tutunmak adına bulaşıkçılık yapmaya başlar.

Mustafa Kılıç 15 ay bulaşıkçılık yaptıktan sonra aşçılığa terfi eder. Tam 5 yıl restoranda aşçılık yaptıktan sonra sokakta İtalyan sosisi satar. Uzun süre sosis satmaya devam eden Türk girişimci, aynı bölgede kendisine büyük bir restorant binası alır ve yine özene bezene hazırladığı yemeklerle müşterilerin gönlünü almayı başarır.

Çalışkanlığı ile tanınan ve bölgedeki Amerikalıların büyük takdirini toplayan Mustafa Kılıç, 1981’de gemi işine girmeye karar verir.

İlk gemi tecrübesi, gemisi eski olduğu için ona pahalıya mal olur ama o yinede pes etmeden yoluna devam eder.

New York ve New Jersey’de düğün, sünnet, özel toplantı vb etkinliklere ev sahipliği yapan başarılı işadamı, işlerin iyi gitmesi ile ikinci gemisini almaya karar verir. Gemilerini ücretsiz park edebilmek için New Jersey’in Perth Amboy sahilinde 73 bin metre karelik arazi satın alır. Kılıç, denizdeki yatırımlarına devam ederek gemi sayısını 7’ye yükseltir.

Bulaşıkçı olarak geldiği Amerika’da 7 gemi sahibi olmanın ‘sabır, azim, çalışmaya ve Allah’ın lütfuna” bağlayan Kılıç, gemi sektörünü bilmeyen yatırımcının bu alandan uzak durmasını tavsiye ediyor.

Kılıç, “Bugün çok şükür New Jersey bölgesinde en fazla gemisi olan kişi benim. Buralara gelmek kolay olmadı, çok çalıştım ve hiç pes etmedim” diyerek, yapılan işin önemli olmadığını ‘asıl önemli olan azimli çalışmak’ olduğunu dile getiriyor.

Amerika’da yatırım yapacaklara, “Bildiğiniz işi yaparsanız daha çok başarılı olursunuz, bilmiyorsanız çok zarar edersiniz. Bir de çok çalışmak lazım. Kimse kolaydan büyük başarılar elde etmiyor” şeklinde tavsiyelerde bulunmayı ihmal etmeyen Kılıç elinden geldiğince Amerika’daki Türk toplumuna yardımcı olduğunu belirtiyor. (Zaman Amerika)

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Emniyet Kemeri Takmak Önemli midir ?

Hamile Eşinin Karnını Şekilden Şekle Sokan Sanatçı Adam