in ,

Bugün Ramazan Bayramı mı Yoksa Şeker Bayramı mı?

Milletçe artık her lafın altında bir art niyet arar olduk. Bugüne Şeker Bayramı diyenlere ilerici, yozlaşmış,dinsiz damgası vurulurken, Ramazan Bayramı diyenler yobaz, dinci, muhafazakar diye bölünüyorlar. İçimiz dışımız siyaset olmuşken bu güzel güne de siyaset bulaştırıp anlamını yitiriyoruz. Merak edenler ve araştırmaya üşenenler için bu konunun uzmanlarından bu soruya verilen cevaplar…

Bugün Ramazan Bayramı mı Yoksa Şeker Bayramı mı?

Murat Bardakçı: http://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/769525-seker-bayrami-ve-curcuna

Ramazan Bayramı’ olan ‘Şeker Bayramı’ sözü nereden geliyor? Ramazan Bayramı’nda şeker falan dağıtma âdetimiz de olmadığı halde…”

“Şeker Bayramı” sözünün aslı “Şükür Bayramı”dır ve eskilerin Ramazan’ın tamamlanmasından sonra “Çok şükür, bir mubarek Ramazan’ı daha hayırlısı ile idrâk ettik” diye düşünmelerinden gelir.

“Şükür” ve “şeker” sözleri eski Türkçe’de aynı şekilde, “şın-kef-rı” harfleri ile yazılırlar ve hangi kelimenin kastedildiği cümlenin “siyâk”ından, yani sözün gelişinden anlaşılır. Ama, kelime tek başına yazıldığı zaman “şeker” diye de, “şükür” diye de okunabilir.

İşte, “Şükür Bayramı”nın “Şeker Bayramı” hâlini almasının sebebi, zamanla meydana gelen bu okuma karmaşasıdır. “Şükür” kelimesi uzun seneler, belki de asırlar sonra “şeker” diye okunagelmiş ve bayramın ismi de bu hâli almıştır…

 

Prof. Dr. Beyza Bilgin

Biz Şeker Bayramı diyoruz Araplar “iyd el fıtr” yani yemek yeme bayramı diyorlar. Açlıktan yemek yemeğe dönüyoruz, seviniyoruz ve bu bayram oluyor. Bence Ramazan Bayramı da denir Şeker Bayramı da. Şeker Bayramı kendi yakıştırdığımız bir kelime.

Prof. Dr. Hüseyin Hatemi

Prof. Dr. Hüseyin Hatemi, “19 yüzyıl başı, hatta 18. yüzyıl ortalarından beri öyle zannediyorum ki halk arasında Şeker Bayramı deniyor.” diyor. Üstelik o zamana kadar da “Ramazan Bayramı’nın hadislerde geçen asıl adı, “İydü’I-fıtr” yani “Fıtır bayramı”dır. “Fıtr” aynı zamanda fitre yani sadaka kelimesinin de kökenidir.

Prof.Dr.Süleyman Ateş

Bu bayramın dini adı; “İyd el fıtr” yani orucu açma bayramı demektir. Bir ay oruç tuttuk, onun kutlamasını yapıyoruz. Bizde Ramazan Bayramı diye meşhur olmuş. Sonradan ise Şeker Bayramı yaptılar. Bizde şeker ikram edildiği için şeker deniyor. Ama Ramazan Bayramı denmesi gerekir. Şeker Bayramı denirse de bir günahı yok.

 

Sonuç olarak bugüne ne bayramı diyorsanız deyin, önemli olan Bayramı, Bayram gibi yaşayın…

İYİ BAYRAMLAR…

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Selfie Çekerken Çarpılan İki Genç Kız

Bayramınız Mutlu ve Kutlu, Şekeriniz Bol Olsun!