in

Bugün Gitarlar BB. King İçin Sustu…

Blues müziğin kralı, gitarın dahisi olarak anılan Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve gitarist BB. King, 89 yaşında uykusunda hayatına veda etti.

Müzik hayatı boyunca 15 kez Grammy ödülü kazanmış ve albümleri dünyada milyonlarca satmış olan B.B. King, dünyanın en büyük gitaristleri arasında 3. sırada yer alıyordu.

1925 yılında Mississippi’de doğan ve asıl adı Riley B. King olan siyahi gitarist ve şarkıcı 1940’lı yıllarda müzik kariyerine başladı.

1960’lı yılların sonunda seslendirdiği “The Thrill Is Gone” şarkısıyla büyük çıkış yaptı.  Rolling Stone dergisinin hazırladığı “En iyi 500 şarkı” listesinde 183. sırada yeraldı.

B.B. King’in ünlü şarkısı Lucille, Arkansas’ta sahne aldığı bir gecede çıkan kavga sonrası ortaya çıktı. İki adamın Lucille adlı bir kadın için kavgaya tutuşmasının ardından kadının adından ilham alan B.B. King, gitarının adını Lucille koydu ve şarkı ortaya çıktı.

Rolling Stone dergisi onu Jimi Hendrix ve Duane Allman’dan sonra “dünyanın gelmiş geçmiş en iyi üçüncü gitaristi” ilan etmişti.

 

“Sweet Black Angel”

” Rock Me Baby”

 

Huzur İçinde Uyu Kral….

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Usta Ellerden Çıkmış Yaratıcı ve Sıradışı 20 Gitar

İngiltere’ de Herkesi Şoka Sokan Robot Reklamının Ardındaki Gerçek