in

Bu Hafta Sıcaktan Kavrulacaklar İçin Serinleten Tavsiyeler

Bugünden başlayan kavuran sıcaklıklar önümüzdeki hafta daha da bir etkili olacak, dereceler hızla yükselmeye başlayacak. Bu sıcakta, özellikle dışarıda işleri olanlar için trafik çilesi, ter kokanlar, toplu taşıma araçlarında cam açmayan üşüyen ilginç insanlar, kilma açmamak için direnen otobüs şoförleri gibi pek çok eziyet hepimizi bekliyor.

Ancak ferahlamak için bir kaç tavsiyede bulunmak istiyoruz. (Biz klimalı ofisimizde otururken bu fikirleri yazmak kolay geldi tabii :/ )

1. Matara Kullanın

sicaktan-korunmak-bilmiyorsan-9

Sürekli soğuk sulara para vermektense kendinize bir matara alın. Evden soğuk suyunuzu doldurun her daim yanınızda serin serin içecek bir suyunuz olsun. Sıcak günlerde en az 2 litre su içmeye çalışın.

2. Doğru Kıyafet Seçin

sicaktan-korunma-bilmiyorsan

Koyu renk giyinmemeye çalışın. Ayrıca polyester giysilerde tercih etmeyin. Çoraplarınızın dahi yüzde yüz pamuk olmasına özen gösterin. Bu sıcakta pişip mantar olmayın.

3. Doğru Ayakkabı Giyin

sicaktan-korunmak-bilmiyorsan-8

Deri ayakkabılar tercih etmeyin. Ayaklarınızın hava alacağı türden fileli spor ayakkabılar giyin. İşiniz gereği giyemiyorsanız da keten veya kumaş ayakkabılar tercih edin. Deri ayakkabılardan uzak durun!

4. Hafif Yiyecekler Yiyin

sicaktan-korunmak-bilmiyorsan-7

Bu sıcaklarda ağır ve yağlı yiyecekler yemeyin. Kalp krizi riski almadan karnınızı doyurun. Izgara, salata veya tost gibi midenizi çok yormayacak, size ter bastırmayacak kolay sindirilebilir yiyecekler tüketin. Meyve tüketmeyi ihmal etmeyin.

5. Hijyenik Olun

sicaktan-korunmak-bilmiyorsan-1

Belki biraz özele kaçtığını düşünebilirsiniz ama hijyen ve koku açısından vücut kıllarınızdan kurtulun! Özellikle koltuk altı kıllarınız ile hemen vedalaşın!

6. Güneşten Korunun

sicaktan-korunmak-bilmiyorsan-6

Cildinizi korumak adına güneşten sizleri koruyacak kremler kullanın. Ancak dikkat edin, bu kremler, özellikle yüze sürüldüğünde terleme yapabilir. Cilt tipinize uygun, eczanelerden terletmeyen yüz kremi satın almaya çalışın.

7. Şapka Candır

sicaktan-korunmak-bilmiyorsan-5

Hoşunuza gitmese bile şapka kullanın, beyin haşlaması olmayın. Yolda yürürken gölge olan taraftan yürümeye çalışın, güneşin altında yürümeyin.

8. Su yoksa da Islak Mendil

sicaktan-korunmak-bilmiyorsan-4

Bol bol yüzünüzü yıkayın, ferahlamaya çalışın. Yanınızda ıslak mendil bulundurun. Ara ara ensenizi ve boynunuzu silin. Özellikle hanımlar bu sıcaklarda makyaj yapacağım diye badana yapmaktan kaçınsın. Özellikle fondötenin ne kadar terlettiğini söylememize gerek yok.

9. Gözlüksüz Çıkmayın

sicaktan-korunmak-bilmiyorsan-3

Güneş gözlüğü kullanmaya özen gösterin. Özellikle polarize ve antirefle özellikli gözlükleri tercih etmeye çalışın.

10. Terleten Serinlik

sicaktan-korunmak-bilmiyorsan-2

Son olarak özellikle güneşin buram buram yaktığı saatlerde alkol almaktan kaçının. Anlık olarak soğuk ve serinletici gelsede ardından sizi sert bir güneş çarpması ve bol ter bekliyor olacaktır. Yazın tatilde havız başında, şezlongta takılıyorsanız o zaman lafımız yok 🙂

Bizden söylemesi 🙂

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Galatasaray 4 Yıldızlı Forması ile Sosyal Medyayı Karıştırdı

Yemek Sepeti, 114 Çalışanına 27 Milyon Dolar Dağıttı, Patronlara Kötü Örnek Oldu