in

Bonus Saçlı Ressam Bob Ross Kimdir?

Robert Norman “Bob” Ross (Ekim 29, 1942 – Temmuz 4, 1995) Amerikalı bir ressam, sanat yönetmeni ve bir televizyon sunucusudur. Kendisi TRT kanalında yayınlanan Resim Sevinci yani “Joy of Painting” programıya tanıyoruz.

Florida doğumlu olan Bob Ross, babasıyla birlikte marangoz olarak çalışırken işaret parmağını kaybetti ancak bu onun paleti tutuşunu etkilememiştir.

bob-ross

17 yaşında Amerikan Hava Kuvvetleri’ne yazıldı. Hava kuvvetlerindeyken Alaska’ya gönderildi. İşte Bob Ross, ileride sanata dönüştüreceği o muazzam dağlar ve doğa ile Alaska’da tanıştı.

Alaska’daki görevi sırasında part-time olarak barmen olarak çalışmaktaydı. İşte bu sırada, Alman bir ressam olan Bill Alexander’ın sunduğu “Yağlı Boyanın Sihirli Dünyası” programını keşfetti.

Bill Alexander ile çalıştıktan sonra ressam olarak daha fazla para kazanabileceğini düşündü.

bob_0

20 yıldır hizmet verdiği Hava Kuvvetleri’nden Astsubay rütbesi ile emekli oldu. Ve daha sonra dünyaca üne kavuşacağı “Resim Sevinci” adlı programın sunuculuğunu yapmaya başladı.

Bob, berberden tasarruf yapabilmek için saçlarını permalı olarak kullanmaya başladı ancak kısa zaman beklenmedik bir şekilde Bob’un bu saç modeli kendisinin ikonik geleceği olmuştu

Program kısa sürede ilgi odağı olmuştu. Bunun sebebi ise Bob’un resim yapmayı duygu ve içtenlik dolu anlatımı ile resimi gerçekten sevdirmesiydi. Bob, şovun tutmasının ardından herkesin resim yapabilmesi adına milyonlarca dolar yatırım yaparak resim yapabilme tekniğini anlatan kitap ve eğitim setleri hazırladı.

“Hata yapmak diye bir şey yoktu yalnızca mutlu kazalar vardır.”

Bob Ross’un toplamda 25000 ile 30000 arasında eseri bulunmaktadır.

Bob Ross 53 yaşında yakalandığı kanser hastalığından hayatını kaybetti.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Karanlıkta Sanat Eserine Dönüşen Odalar

Google Maps’ te 22 Şüpheli “Buğululandırılmış” Alan