in

Bir Yıldır Hiçbir Şey Satın Almayan Selma Hekim

Alışverişin, tüketimin insanları bitirdiğine inanan bir kadın Selma Hekim… 1 Aralık 2014-1 Aralık 2015 arasında hiç bir şey satın almama kararı alıyor. Ve hayata bakışı, yaşam tarzı kısacası dünyası değişiyor.

facebook.com/ almadim.blogspot

Selma Hekim

“41 yaşındayım, 22 yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Boğaziçi Üniversitesi’nde çalışıyorum, aynı zamanda sanatçıyım.

…Bir yıl hiçbir şey almamak ise ani bir karadı ve kararımdan dönmemek için hemen bunu çevreme açıkladım. Takip ettiğim ekolojik oluşumlardan çok ilham aldığım ve çok şey öğrendiğim için de kendi deneyimimi  paylaşmaya karar verdim ve bir blog ile facebook sayfası açtım.”selma-hekim-1

 

“Neden almıyorum ? Ama sor Neden?” 

“Kendimi bazen alışveriş yaparak mutlu olan bir insan olarak görüyorum; fakat sadece alırken ve ondan sonraki birkaç saat içinde, sonrasında pişmanlık geliyor.”

selma-hekim-6

“Sen aldıkça 3. köprü yapılıyor, HES ler yapılıyor, alışveriş merkezleri yapılıyor, almaya devam ettikçe bunların yapılmasına itiraz etmen samimiyetsizleşiyor. Bunun için almaman gerekiyor. Sahip oldukların azalınca hayatın çoğalıyor.”

tuketim-cilginligi-1

 

Ne Almadım?

“Şampuan…üç haftadır saç yıkma sıklığımı azalttım, ayrıca durulama suyuna elma sirkesi katıyorum. İlk hafta 3 günde bire, bu hafta da 5 günde bire indirdim. Üç haftada etkisini gösterdi, şu an 4. gündeyim mesela ve saçlarım hiç de o kadar yağlı değil.”

tuketim-cilginligi-2

“…Kıyafete hiç aklım kaymıyor ama mesela duvar boyası alıp odamı boyayasım geliyor ya da bir kırtasiyeye girip kalem defter almak, kitapçıya girip dergi almak istiyorum. Bu kışın battaniye örme modasını da yakalayamadım yün, tığ vs alamamaktan. “

tuketim-cilginligi-3

….bir termal botum vardı ama bu son karlarda su geçirdiğini görmüş oldum. Ayağımı kuru ve sıcak tutacak formüller arıyorum. Bir arkadaşım termal çorap al o ihtiyaç dedi ama bence değil, sonuçta Kars halkı termal çorap giymeden yaşıyor. Ben de botumu tamirciye götürüp su geçiren yerini tamir ettirmeye karar verdim.”

tuketim-cilginligi-4

“Konya’da alışveriş yapsam kesin alacağım şeylerden biri renkli çiçekli şallardı. Arkadaşlarım aldı, fiyatları da uygundu. Bir de belki alırdım diyebileceğim Mevlanalı termos bardak vardı .”

selma-hekim-2

 

Ne Aldım?

Koskoca bir yıl içerisinde gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçların haricine satın aldığı ürün sayısı beş.  Cilt ürünü, İran’ daki sıcakla mücadele etmek için aldığı bir beyaz şal, bir kalıp sabun, telefon şarjı ve bir tane bileklik.

Selma Hekim * Facebook
Selma Hekim * Facebook

“…Konya’ya ve Kars’a gittim, yoga üyeliği aldım ve her ay erbane kursu için para ödüyorum bu durumda para biriktiremiyorum ama paramı eşyaya vereceğime bana faydalı olan birşeyler öğrenmeye ve gezmeye veriyorum, bu beni daha çok mutlu ediyor.”

selma-hekim-5

 

“Reklamlar bir şeyi ihtiyaç gibi gösteren, onu alırsanız daha güzel daha mutlu olacağınızı vadeden yalanlarla dolu görsel kirlilik. Bunlar bana ne kadar yapay bir hayatın içinde olduğumuzu gösteriyor sadece.”

De-Clutter_Mind_Map

“Herşeyin de bir yolu bulunuyor illa ki ama bu süreç bitince ihtiyacım olan şeyleri satın almayı düşünüyorum. Satın alırken yerllik, doğallık, kalite gibi dikkat edeceğim kriterler olacak tabi ki.”

tuketim-cilginligi-5

Selma Hanım’ ın sabır ve güç isteyen başarısından dolayı tebrik ediyoruz. Fark yoksa, fark yaratmayı bilmek gerekiyor diyoruz….

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

11 Aralık 2015 – Vizyondakiler

Genetik Mühendislerinin Hayvanlar Alemine Armağanı 18 Melez Hayvan