in

Bipolar (Çift Kutuplu) Hastalık ve Belirtileri

https://media4.giphy.com/media/12ujDbKwS4PIic/200.gif

Çift kutuplu rahatsızlık diğer adıyla manik depresyon, ruh halinde uç değişmelere neden olur ve kişiyi şaşkınlık, algısızlık içine sürükler.

Çok hızlı bir şekilde ruh halleri değişime uğrar. Enerjik hissedilen bir anda aniden çöküntüyü girilerek uyku problemleri ve bitkinlik hâlleri ortaya çıkabilir.

Kişiliğinizin özellikleri olduğunu düşündüğünüz belirtiler aslında bipolar hastalığının belirtileri olabilir;

Hastalık evreler halinde gelişir.

Çöküntü Evresi

Üzüntü, enerji kaybı, umutsuzluk, konsantre kaybı, aşırı takıntılılık ve derin düşünceler gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Önceden ilgi gösterilen faaliyetlere ilgili yitirilir. Uyuma süreleri şaşırır. İntihar ağırlıklı düşünceler zihni zorlar.

Manik Evre

Bu aşama ruh halinin kargaşa içine girmesiyle başlar. Aşırı çoşku, aşırı özgüven, risk içeren hareketler, uyku sürelerinin azalması başlangıç belirtilerdir. Alışverişe meyil, aşırı heyecan, sürekli bir konuşma isteği, etrafa karşı kızgınlık, cinsel isteklerde artış ve madde kullanımı gibi belirtiler ardından izler.

Karışık Evre

Bu evre insanların yüzde 70’inde görülen en yaygın evredir. Aşırı enerjik hissetme ardından ani çöküşler, umutsuzluklar, uyku sorunsalı, beklenmedik hareketler gibi karmaşık belirtiler yaşanır. Yaşamı sorgulama, gelecek endişesi, sorumluluk alma ile ilgili korkular ardından gelebilir.

Çift Kutupluluk

Bu kısımda bazı insanlar sadece karışık ve manik evreler arasında gidip gelirken bazı insanlar da hayatı toz pembe görmeye başlayıp aşırı hızlı ruh hali değişimleri yaşarlar. Durumlarının farkında olmadıkları takdirde ağır depresyona sürüklenirler. Bu kısımda doktor kontrolü ve ilaç yardımı hastayı sağlıklı tutabilir.

Teşhis

Kişinin hastalığı çevresi tarafından farkedilemeyebilir. Kişinin yapısı olarak algılanabilecek hareketler bir doktor takibi ile hastalık ortaya çıkarılır. Bunun bir sağlık sorunu olmasına rağmen henüz bilinen bir tedavisi yoktur. Bu ruhsal bozukluğun tedavisindeki en iyi araç bir psikiyatr olacaktır. Çünkü konuşarak bu durum çözümlenebilir. Alınacak destek ilaç tedavileri de hastayı dengede tutacaktır. Bipolar kişilerde görülen içine kapanıklıklar zihnin rahatlamasına engel olduğu için kişi konuşarak rahatlayabilir.

Korunma İpuçları ve Kendi Kendine Tedavi

Bu yazıyı okuduktan sonra bazı insanlar kendilerinden parçalar görebilir. Ancak her bir parça veya belirti sizin bipolar olduğunuz anlamına gelmez.

Ancak yinede bu hastalığın berlitilerini taşıyan kişiler hayatlarında yapacakları ufak tefek değişiklikler ile herşeyi yeniden rayına oturtabilir.

Öncelikle alkol ve madde kullanımından kesinlikle uzak durulmalı, düzenli uyku saatleri belirlenmeli, sağlıklı yiyecekler ve açık havada spora başlanmalıdır. Bisiklet, yürüyüş, yüzme v.b gibi aktiviteler seçilebilir. Zaman bulamadığınızı düşündüğünüz, eskiden ilgi ve heves duyduğunuz faaliyetlere acilen geri başlamanız size çok yarar sağlayacaktır.

Arkadaşlarınızla daha sık görüşüp aile üyeleri ile daha sık iletişime geçmeli asla ama asla içinize kapanmamanız önerilir.

Sabahları herkese günaydın demeyi deneyin. Karşılaşacağınız güzel tepkiler ile daha bir neşelenecek, konuşmanın, sohbet etmenin sizi nasıl daha iyi bir ruh haline soktuğuna inanamayacaksınız. Sizi mutlu eden şeyler yapın. Çevrenizi mutlu edin, mutlu olun.Geçmişi veya geleceği kafanıza takmadan bugünü nasıl daha güzel geçireceğiniz hakkında kafa yorun. Anı yaşayın!

Hep mutlu kalın, hayat çünkü çok mutsuz olmaya değmeyecek kadar çok güzel !

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Ülkelerin Arasındaki Sınırlar

Cüzdanlarını Düşüren İnsanlara Çocukların Ne Tepki Verdi?