in

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Zeka Üzerinde Olumlu Etkiler Yapan 10 Hobi

30Zekanın doğuştan geldiğini ve gelişemez olduğuna dair genel bir yargı vardır. Ancak bilimsel araştırmalar bu düşüncenin gerçek olmadığını söylüyor. Koşullar yerine getirildiğinde zeka seviyesinin arttığı kanıtlandı.

Hobiler hayatımızın vazgeçilmez parçasıdır. Ve hobiler hayatımızı canlandırıp, heyecan verdiği kadar zekamız üzerinde de inanılmaz etkileri var.

Bilimsel deneyler ve araştırmalar zeka üzerinde olumlu etkileri olan 10 hobiyi işaret etti.

 

1- Müzik Enstrümanı Çalmak

beyin-hobi-1

Müzik dinlemenin ve müzik aleti çalmanın insanda hafıza kapasitesini arttırdığı görülmüştür. Müzik aleti çalmak zaman ve çaba gerektirir. Aynı zamanda sabrı ve azmi öğrenirsiniz. Yüksek konsantrasyona sahip olursunuz.

 

2- Okumak ama Çok Okumak

beyin-hobi-2

Kurgu, biyografi, antoloji gibi farklı konularda çok çok okumak zeka seviyenizi arttırmaya yardımcı oluyor. Pek çok konuda bilgi sahibi olurken aynı zamanda stresten uzaklaşıyorsunuz. Ve farklı duygular yaşıyorsunuz. Tüm bunlar insanın kendini daha iyi hissetmesini sağlıyor.

 

3- Düzenli Olarak Meditasyon Yapmak

beyin-hobi-3

Meditasyonun insanın hayatındaki önemi tartışılmaz. Meditasyon insanın kendine odaklanmasına ve gerçek kimliğini öğrenmesine yardımcı olur. Stres seviyesini düşürür ve küçük endişelerden kurtulmanızı sağlar. Zihin düşünmek için ve yeni şeyler için berrak bir hal alır. Ve daha etkili çalışır. 

 

4- Beyni Çalıştırmak 

beyin-hobi-4

Vücudunuz çalıştıkça daha sağlıklı ve daha gösterişli duruyorsa, beynin de isteği tam bu yönde. Çalışıp, şekillenmek istiyor. Sudoku, puzzle, bulmacalar ve çeşitli oyunlarla beyninizi zinde tutup, çalıştırabilirsiniz.

 

5- Sık Sık Egzersiz Yapmak

beyin-hobi-5

Atatürk, “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” diye boşuna dememiş. Vücudumuzdaki kasların gelişimi için çalışmamız gerekir. Sonuçta beyinde vücudumuzda bulunan bir kas. Düzenli yapılan egzersiz vücut kadar beyninizin gelişimini de etkiler. Gerilimi az ve kaliteli uyumanızı sağlar. Ayrıca kan dolaşımının artması beyin fonksiyonlarına iyi gelir.

 

6- Yeni Bir Dil Öğrenmek

beyin-hobi-6

Yeni bir dil öğrenmek zor olabilir ama birçok avantajı vardır. Yeni kelimeleri yeni bir gramer öğrenmek zekayı arttırır ve beyin sağlığına olumlu etki eder. Ayrıca sözel-dilsel zeka düzeyi yüksek olan insanların, planlama, problem çözme, karar verme yetilerinin gelişmiş olduğu kanıtlanmıştır.

 

7- Duyguları Yazıya Dökmek

MANS HAND WRITING ON FORM WITH PENCIL

Yazmak, genel zeka düzeyi arttırma da dahil olmak üzere daha birçok faydası vardır. Öncelikle dili kullanma yeteneğini geliştirir. Aynı zamanda odaklanma, yaratıcılık, hayal gücü, anlama ve yorumlama gibi becerileri de geliştirdiği kanıtlanmıştır. Yazarların zeka seviyelerinin çok yüksek olduğu kabul edilir.

 

8- Yeni Yerlere Seyahat Etmek

beyin-hobi-8

Seyahat etmek Facebook’ a arkadaşlar görsün diye eklenilen fotoğraflardan çok öte birşey. Seyahat insanlara yeni şeyler öğrenmek için fırsatlar verir. Farklı yemekler, farklı insanlar ve kültürler tanımak zekayı üst düzeyde etkiler.

 

 

9- Farklı Yemek Çeşitleri Denemek

beyin-hobi-9

Yemek pişirmeyi basit birşey sanmayın. Özellikle yaratıcılık seviyesi yüksek olan aşçıların yemeklerini denemek inanılmaz bir deneyim olabilir. Kaliteli kararlar almak, yeni şeyler denemek, bazen risk almak hassas hesaplama yapmanızı ve hızlı düşünmenizi sağlar. Bu da zekanızı besler.

 

10- Aktif Spora Katılmak

beyin-hobi-10

Düzenli aktif sporlara katılmak sadece vücudunuzu değil beyninizi de etkiler. Beyni esnek hale getirir ve beyin sağlığını geliştirir. Spor karşılaşmalarını, spor aktivitelerini izlemek bile beyin fonksiyonlarını etkiler. Spor, koordinasyonu, yeteneği ve güveni artırır. Eğer katılamıyorsanız bile izlemek faydalı olabilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Atatürk’ün Cumhuriyet ile ilgili Söylediği 14 Unutulmaz Söz

Unesco korumasında olan Gaziantep mutfağının 20 lezzetli yemeği