Pink Bra
in

Beyin Jimnastiği Yaptıracak 10 İlginç Bulmaca

Rutin bir yaşantıdan, sıradan iş hayatından, trafikten, bir kahve için bile uzun kuyruklarda beklemekten, ikide bir kopan internetten, üst komşunun gürültüsünden, otobüste gürültüyle sakız çiğneyen amcadan sizde sıkıldınız mı? Hep aynı hep aynı! Beynimizi süngerleştiren sıradan şeylerden uzaklaşıp farklı bir şeyler denemenin vakti gelmedi mi?

Eşi benzeri olmayan tüylerinizi diken diken edecek bir yerdesiniz; etrafa saçılmış ipuçları, nereden başlayacağınız bilemezken bir ses size yol göstermeye başlar. Soğuk bir nefes, karanlıkta bir çift göz, çözmeniz gereken bulmacalar, anlam veremediğiniz bir heyecan hatta biraz da çığlık…

O zaman biraz pratik yapalım! Bu sorular zekanızı ölçmek amaçlı değil aksine beyninizi çalıştırmak ve zekanızı parlatmak amacıyla hazırlanmış. Lütfen soruları dikkatle okuyun…

 1- Üç şişman kadın bir şemsiyenin altına girmişler. Ancak hiç biri ıslanmamış. Bu nasıl olmuş?

beyin-bulmaca-soru-1


2 – Bir asansördeydim. Benimle beraber içeride 4 kişi daha var. Birinci katta 1 kişi indi 3 kişi bindi. İkinci kata gelince 2 kişi indi, 6 kişi bindi. Üçüncü katta kimse inmemiş ama 12 kişi binmiş. Asansör fazla yükten arızalanıp, yere çakılmış. Herkes ölmüş. Peki ben bu asansörden kurtuldum. Nasıl?

beyin-bulmaca-soru-4


3 – Dün değil evvel ki gün Chris 7 yaşındaydı. Gelecek yıl 10 yaşında olacak.” Bu duruma göre Chris’ in doğum günü ne zaman?

beyin-bulmaca-soru-3


4 – Bir araba yolda giderken çok sert bir viraja girer. Ama hiçbir sıkıntı olmadan virajı döner. Ancak virajı dönerken bir tekerlek dönmez. Hangi tekerlek bu?

beyin-bulmaca-soru-5


5 – Bir tenis topunu tüm gücünüz ile en uzak noktaya fırlatıyoruz. Top, hiç kimsenin yakalamamasına ve hiçbir yere çarpmamasına rağmen bize geri dönüyor. Topun size dönebilmesi için herhangi bir ekipmanda bulunmadığına göre nasıl oluyor?

beyin-bulmaca-soru-7
deviantart.com

6 – Bir odadasınız, içeride 3 elektrik anahtarı, yan oda da ise 3 ampul var. Her bir anahtar bir ampulü açıp kapıyor. Hangi anahtarın hangi ampulü yaktığını bulmanız lazım. Bir defa odaya girme hakkınız var ve girdiğiniz de cevabı da söylemeniz gerekiyor.beyin-bulmaca-soru-8


7 – Jim, anne ve babasıyla birlikte yağmur altında yürüyüşe çıkmış. Jim ve annesinin saçları ıslanmış ama babasına bir şey olmamış. Neden?

beyin-bulmaca-soru-9


8 – Soru işaretli yere hangi sayı gelir?

beyin-bulmaca-soru-10


9 –  Bir hafta da iki tane olan ama bir ay da bir tane olan şey nedir?

beyin-bulmaca-soru-11


10 – Soru işaretli yere ne gelir?

beyin-bulmaca-soru-13

Cevaplar :

 1. Yağmur yağmıyormuş ki.
 2. İkinci katta indiğim için hala hayattayım.
 3. Chris’ in doğum günü : 31 aralıktır. Konuşma günü :1 Ocak – Doğum günü :31 Aralık
 4. Stepne (yedek tekerlek)
 5. Topu yukarıya fırlattık.
 6. Birinci anahtarı açıp bir sure beklenilir. Sonra kapatılır.İkinci anahtar açılır ve odaya girilir ve sonra ampul kontrol edilir.
  -Eğer lamba yanmakta ise 2. anahtar bağlıdır.
  -Eğer lamba sönük ama sıcak ise 1. anahtar bağlıdır
  -Eğer sönük lakin soğuk ise 3. anahtar bağlıdır.
 7. Babaları kelmiş.
 8. Cevap: 3
 9. “A” harfi
 10. “ap” Bembeyaz-simsiyah-sapsarı-kıpkırmızı-masmavi.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Game of Thrones İçin 32 Km Yürüdü

Tıraş Olmak Saçları ve Sakalları Daha Hızlı ve Gür Mü Çıkarır?