in ,

Beyin Fırtınası Yaptıran 10 Eşsiz ve Tuhaf Film

Pink Bra

İzledikten sonra günlerce üzerinde konuşacağınız filmler vardır. Bazı filmleri 2-3 defa izledikten sonra bir fikriniz olur ve o sizin için artık kült film haline gelir.

Listemizdeki filmler de tam da bu türden! Kafa yoran, beyin fırtınası yaptıran, sınırları zorlayan filmler…

Bu tarz filmleri seviyorsanız listemizdekileri hemen izlemeye başlamanızı öneririz;

#1 “Fight Club” Dövüş Kulubü – (1999)

fight-clubChuck Palahniuk tarafından yazılmış olan romanın aynı isimli sinemaya uyarlanmasıdır.

Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir ‘insomnia’ yani uykusuzluk hastalığından şikayetçidir. Kendi psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek adına grup terapilerine katılmaktadır. Terapiler esnasında Marla adında bir kızla tanışır. Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile… Durden, Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış olan bir adamdır ve Jack’i asla hakkında konuşulmaması gereken bir organizasyon olan ‘Dövüş Kulübü’ ile tanıştırır.

#2  “The Jacket” Çıldırış – (2005)

the_jacket
 Jack, Körfez Savaşı sırasında başından ciddi yara almıştır. Bu onda kayıp bir hafıza ve kopuk anılar bırakır. Hayal ile gerçek arasında sürekli gidip gelmektedir. Geçmiş ve gelecek birbirine karışmıştır. İç karartıcı ve boğucu bir atmosferde geçen filmin final sahnesi etkileyicidir.

#3 “Mr. Nobody” – Bay Hiçkimse (2009)

mrnobodyBay Hiçkimse, 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlü olan 117 yaşındaki Némo adlı bir adam. Ölüm döşeğindeki Némo genç bir çocukken bir peronda durduğunu hatırlar. Tren kalkmak üzeredir. Annesiyle birlikte mi gitmeli, yoksa babasıyla mı kalmalıdır? Bu karar, sonsuz sayıda olasılığı doğuracaktır… Ve pek çok gezegen, iki ölüm ve sevilecek kadınlar.

#4 “The Thirteenth Floor” – 13.Kat(1999)

the-thirteenth-floor
Douglas ve Whitney, bir gökdelenin 13. katındaki ofislerinde son çalışmaları bir program yazılımını denemektedirler.Bir similatör aracılığı ile Douglas, 1930’ların Los Angeles’ına giderek eşsiz bir macera yaşamaktadır. Ancak kendisi gerçek hayata döndüğünde tatsız bir süpriz onu beklemektedir. Şirketin kurucusu ve üretenlerin esin kaynağı şahsiyet Hannon Fuller öldürülmüştür. Dahası belleğinde boşluklar oluşan Douglas da esas şüphelidir.
Bu esnada ortaya çıkan gizemli güzel Jane, Hannon’un kızı olduğunu söyler. Bir süre sonra sanal ortam süreçleri, tuhaf olaylar ve gündelik yaşam arasındaki bağ bulanıklaşmaya başladığında, Douglas’ın en korkunç kabusunda bile görmek istemeyeceği bir şey gerçek olmaya başlayacaktır…

# 5 “The Fountain” – Kaynak (2006) *Favorimiz

the_fountainFilm, üç zamanlıdır.

21. yüzyıldaki diliminde bilim adamı olan Tommy Creo, ölmek üzere olan kanser hastası eşi Izzi’yi kurtarabilmek için umutsuzca hastalığa çare bulmaya çalışmaktadır.

16. yüzyıl İspanya’ sında Mayalı bir kâşif, esir düşmüş kraliçesini kurtarmak istemektedir. Bun tek yolu olduğuna inandığı “Hayat Ağacı”nı aramak için Maya ormanlarına gider.

26. yüzyılda ise bir uzay yolcusu, hava kabarcığı içindeki kapsül halindeki yaşlı bir ağaç ile seyahat etmektedir. Xibalba denilen Nebula’da , ölmek üzere olan bir yıldıza doğru yol almaktadır. Aşkı ve ölümsüzlüğü arayan üç hikâye kesişir.

Bu üç adamın hikayesi tek ve ortak bir gerçeğe uzanmaktadır.

#6 “Dark City” – Karanlık Şehir (1998)

dark-city-1998John Murdock, bir sabah nasıl geldiğini bilmediği yabancı bir otel odasında uyanır ve vahşice işlenmiş cinayetlerin katili olarak arandığını fark eder. Hafızasını kaybetmiş olduğu için cinayetleri işleyip işlemediğini dahi hatırlayamamaktadır. Dedektif Burmstead tarafından aranan Murdock, gerçekte kim olduğunu öğrenmek ve karşılaştığı bu korkunç bilmeceyi çözmek için büyük bir mücadeleye başlar.

# 7  “The Matrix” (1999)

matrix-film
Bir yaşanan gerçek vardır, bir de yaşananın ötesinde olan gerçeklik… Biri rüya, diğeri ise Matrix! Neo,son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel yabancı Trinity ile tanışır. Bu kızın götüreceği dünyada, Neo Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir.

#8  “The Truman Show” (1998)

the_truman_showDünyanın en güzel adalarından birinde yaşayan halk imrenilecek derecede ütopik bir hayat sürmektedir. Bu adada yaşayan insanlar her güne mutlu uyanıp herhangi bir sorunla karşılaşmadan günü sonlandırıyorlardır. Başkarakterimiz Truman da bu şanslı insanlardan biridir. Güzel bir eşe ve mutlu bir hayata sahip olan Truman, bir gün öldüğünü zannettiği babasını bir gün caddede gördüğü ana kadar hayatı olduğu gibi yaşar. Babasını gördüğüne emindir ancak adam bir anda ortalıktan kaybolmuştur. İlerleyen günlerde çeşitli gizemli anlar yaşayan Truman bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edecek, sahip olduğu hayatın gerçek olup olmadığını anlamaya çalışacaktır.

# 9 “The Machinist” – Makinist (2004)

the-machinist

Bir yıldır uykusuzluk hastalığı çeken Trevor, bir fabrikada işçi olarak çalışmaktadır. Dinlenememekten ötürü vücudu bitik bir haldedir. Öte yandan işi dikkat gerektirir ve en ufak bir hatanın bedeli ağır olacaktır. Trevor ise her şeye çok zor konsantre olmaktadır. Trevor, kendisine bir takım notlar bırakmaya ve giderek azalan kilosunu sarı kağıtlara yazıp dairesine asmaya çok meraklıdır. Hayatında duygusal olarak bir şeyler yaşadığı fahişe Stevie ile bir yandan da tutku duyduğu Maria vardır. İş arkadaşları kendisine, bu gözle görünür kilo kaybı ve bedensel çöküşün arkasında ne olduğunu bilmemekten ötürü güven duymazlar.

#10 “The Sixth Sense” – Altıncı His (1999)

the-sixth-sense

Uzun yıllardır mesleğinden uzakta yaşayan psikiyatr Crowe geçmişinde yaşadığı korkunç bir tecrübenin canlı anılarını halen daha taşımaktadır. Crowe yıllar önce ağır bir saldırıyı uğramış ve ölüm tehlikesi atlatmıştır. Şimdilerde küçük bir çocuğun, Cole’un doktorluğunu yapan bu adam zamanla Cole ile yakınlaşacak, küçük çocuğun daha önce kimseyle paylaşamadığı bir sırra tanık olacaktır. Küçük çocuğun sahip olduğu bu sır hem kendisinin hem de doktor Crowe’un hayatında fırtınalar koparacak bir kırılma noktasını doğuracaktır.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by tyler durden

Her gün işe gidiyorsun. Akşamları erken uyuyorsun. Ve bunun karşılığında aldığın tek şey koltuk takımı. Gerçekten acınası bir durumdasın.!!!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Keşke Orada Yaşasaydım Diyeceğiniz Dünyanın En Mutlu Ülkesi

Pixar Animasyonlarının İlham Aldığı Sinema Klasikleri – Video