in

Başarı nedir ?

Kişilere göre değişkenlik gösterse de aslında bütün hepsi aynı temeli oluşturuyor. İstediği oyuncağı aldıran bir çocuk, çalıştığı dersine göre aldığı notu alan veya istediği bölümü kazanan öğrenci, istediği – hedeflediği işe ve kariyere ulaşmak hemen akabinden aile ve çocuk diye genelleyerek bahsedebiliriz.

Gerçekten başarı bu mu ?

En başta da söylediğim gibi kişilere göre değişse de ana temeli oluşturan şey karşınızda bir hedef yada bir sınır vardır ona ulaşmak yada geçmek başarı sayılabilir.  Peki yeterli mi ? Açıkçası bana göre değil. Yaşayan tüm insanların genelinden baktığımızdan diğer insanlardan ne gibi farklılığınız var. ? Okulda başarı işte başarı ve aile de başarılı olma çabaları.

Milyonlarca insan ile aynı şekilde yaşamanın ne size ne de yaşadığınız Dünya’ya bir katkısı olduğuna inanmıyorum. Diğer insanlardan bir farklılık, farkındalık yaratmadıktan sonra hangi başarıdan bahsedebiliriz ki ? Ama en başta da dediğim gibi kişiye göre değişen bir kavramdan bahsediyoruz. Senin görüşüne doğru gelebilir ama açıkçası bana ters bu durum.  Dünya’da varlığımızı sürdürdüğümüz ortalama 50-70 sene arasında belirli bir döneminde bile 1 hafta 1 ay 1 yıl ne kadar zaman olursa olsun diğer insanlardan farklı ve size, çevrenize yada Dünya’ya faydası dokunacağı bir şey yapmaktan sonra hangi farklılıktan bahsedebiliriz ki.

Yazdıklarımı tekrar ederek gidiyorum fakat tamamen dediğim gibi benim görüşlerim. Gerçekten standart yaşamak aynı olmak kişinin tercihidir. Yaşadığım süre içerisinde bir çoğunu kendi tembelliğimden dolayı yapamadığım ve daha sonra birileri tarafından yapılan ve fark yaratılan bir çok proje ile karşılaştım. Buradaki bütün suç üşengeçlikğim, tembelliğim belki de cesaret edemediğimden dolayı olabilir. Ama en azından düşünerek bile kendim için bir farkındalık yaratmaya çalıştığımı düşünüyorum. İlerleyen zamanlar da beki de geç olacak ama kırılma noktamın gelmesiyle birşeyler başarabileceğimi azınlık için olsa bile işe yarar birşey olursa benim için hedeflediğim başarı kriterlerinden birini en azından başarmış olacağım.

Arkadaşlar sizler de başarı kriterlerinizi gerçekten daha farklı ve daha yüksekte tutmaya çalışın. Yapacağınız şeyler belki yüz yıllarca hatırlanmayacaktır ama sizin hatırlamanız bile başarıya bir kere bile olsa ulaştığınızı hatırlatacaktır. Kalk silkelen ve bir şeyleri değiştireceğine inanarak hareket et. Bu yolunda sana bu şeyi neden yaptığı, işe yaramayacağını, kimsenin kullanmayacağını yada boşuna uğraştığını söyleyenlere kulak asma. Dış tepkiler den sadece başka görüş olarak dinle ama demoralize olma. Çıkan bütün büyük projeler için de aynı şeyler söylendi. Kalk ve düşünmeye başla!

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Hayatınız da gerçekten doğru kararlar verdiğinize inanıyor musunuz ?

Sinüzitten Korunmanın 7 Yolu!