in

Barış Manço’ nun Siyasi Görüşünden, Bıyıklarına Kadar Bilinmeyen Yönleri

…Kolay değil ki nasıl yaşam
Öfkeli bakma sen günlere
Senin de güneşin batmadan
İnan kardeşim, zaman alıp beni gitti
Beyaz kuşlar üzerinde
İnan ki kardeşim, zaman bırakır seni
Beyaz kanatlar üstünde…

 

“İnsan en son anıldığı gün ölür demiştin, sen hiç ölmeyeceksin….”

Barış Manço aramızdan ayrılalı tam 17 yıl oldu. Saygı ve özlemle andığımız büyük sanatçının güler yüzü ve şen kahkahasının ardında yaşadığı hayata dair bilinmeyenler…

 

1. Türkiye’de ki ilk Barış

baris-manco-1

Mehmet Barış Manço 2 Ocak 1943 tarihinde Üsküdar Zeynep Kâmil Hastanesi’nde doğdu. II. Dünya Savaşı yıllarında doğduğu için ailesi Mehmet Barış adını verdi. Oğlu Doğukan Manço katıldığı bir söyleşi de “Babam 1943’te İstanbul’da doğdu ve Türkiye’de ilk Barış ismini aldı, esasında isim babası. Barış ismi, 1941’de dünya savaşlarının ardından barışa duyulan özlemden doğdu.” açıklamasıyla babasının Türkiye’de ilk Barış isimli kişi olduğunu ve adının Tosun Yusuf Mehmet Barış Manço olduğunu söylemiştir.

2. Bıyık bırakmasının sebebi

baris-manco-2

1967’de Hollanda’da geçirdiği bir kaza yüzünden dudağında bir yarık oldu ve bıyık bırakmaya başladı.

 

3. Uzun saçlarından sen suçlusun

baris-manco-5

Moğollar ile birleşen Manço, çıktıkları Anadolu turnesinin Kütahya ayağında Manço’ya göre uzun saçları yüzünden tehdit edildikten sonra tur otobüslerine dinamitle saldırı düzenlendi. Konserin hemen sonrasında meydana gelen patlamada kimse yara almadı.

 

4. Sağcı mı Solcu mu?

baris-manco-4

Şubat 1973’te yayınlanmış olan Küheylan, Manço’nun isminin sağcıya çıkmasına neden olan ilk eserdi. 70’lerin ortalarına doğru Cem Karaca solun Barış Manço ise sağın sembolü olarak görülüyordu. Ancak konserlerinde kendisine bozkurt işareti yapanlara” biz sadece sizin için gelmedik buradaki herkes için geldik” diyerek Hey Koca topçuyu istek yapanları sol yumruğunu havaya kaldırarak protesto etti.

 

5. Avrupa’ da Baris Mancho

baris-manco-6

1976’nın Mart ayında dünya çapında bir firma olan CBS ile anlaşan Manço, “Baris Mancho” ismiyle lanse edildi. 2 milyon tl’ye mal olan ve 1976 yılının sonlarına doğru Baris Mancho adıyla Avrupa’nın birçok yerinde satışa sunulan uzunçalar, Romanya ve Fas gibi doğu ülkelerinde liste başı olsa bile genel olarak beklediği başarıyı yakalayamadı. Albüm Türkiye’de ise 1977 yılının başında Nick the Chopper olarak yayınlandı ve büyük başarı elde etti.

 

6. Belediye Başkan Adayı

baris-manco-7

1994 yerel seçimlerinde Tansu Çiller başkanlığındaki Doğru Yol Partisi’nden Kadıköy Belediye Başkanı Adayı oldu, ancak rahatsızlığı üzerine seçimden önce adaylıktan çekildi.

 

7. Rekor yayın süresi

baris-manco-8

1988 yılının Ekim ayında TRT 1’de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan “7’den 77’ye” adlı televizyon programı, 1998 yılının Haziran ayında 378. kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekoru kırdı.

 

8.Sözlerini yazamadığı 40. Yıl Bestesi

baris-manco-9

Barış Manço ölmeden önce müzik hayatının 40 yılını anlatan 40. yıl şarkısını bestelemişti. Ancak sözlerini yazamadan hayatını kaybetti. Bu şarkının da bulunduğu Mançoloji 1999 yılında yayımlandı ve 2,6 milyon satarak o yılın en çok satan albümü oldu.

 

9. Gül Pembe kimdi?

baris-manco-10

En çok bilinen şarkılarından Gül Pembe, Manço 13 yaşındayken ölen babaannesinin ismidir. Barış Manço, bu şarkıyı çok sevdiği babaannesine yazmıştır.

 

 

 

 

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Tecavüz Ve Rıza Meselesini Çok Basit Şekilde Anlatan 7 Karikatür

Lezzetin Yeni Adı, Brokoli Turşusu Tarifi