in

Banksy’nin Dev Projesi Anti-Ütopik Tema Parkı, Dismaland

Dünyanın en ünlü sokak sanatçılarından İngiliz Banksy, İngiltere’ de terkedilmiş bir tatil bölgesi olan Weston-super-Mare ‘de sıradışı bir sergi alanı açtı. Dismaland adını verdiği apokaliptik bir tema parkı konseptine sahip sergi, pop-up sanatın en büyük örneklerinden biri.

dismaland_1

Willy Wonka’ vari bir şekilde duvarların ardında gizemli bir şekilde yürütülen proje hakkında ortalıklarda korkunç ve ürkütücü şehir efsaneleri dolaşıyordu. Ancak bu projenin efsanevi sanatçı Banksy’ nin bir işi olduğu anlaşıldı.

dismaland_3

5 hafta boyunca ziyaretçilere açık olacak sergide Disneyland’ da bulunan kalenin bakımsız ve terkedilmiş bir örneği bulunuyor.

dismaland_2

Dismaland’ daki en göz çarpan özellik, geleneksel Banksy detayları; kıyamet senaryoları, tüketim karşıtlığı ve şirket karşıtı mesajlar bunlardan bazıları.

dismaland_5

Peki bu terkedilmiş sahili bu kadar gizemli yapan şey nedir? 50 ‘nin üzerinde sanatçının tuhaf ve ürkütücü eserlerinin sergileniyor olması. (Damien Hirst, Bill Barminski, Caitlin Cherry, Polly Morgan, Josh Keyes, Mike Ross, David Shrigley, Bäst, Espo….) Banksy ‘nin ise sadece 10 çalışması bulunuyor.

dismaland_4

Etkinliğin resmi tanıtımı;

“Sıradan bir aile gezintisinin ruhsuz, şekerle kaplanmış bayalığına bir alternatif mi arıyorsunuz? Ya da daha ucuz başka bir yer mi? O zaman burası tam da size göre. Akılsızca bir “gerçeklerden kaçış fikrinden “kaçabileceğiniz kaotik bir yeni dünya. Bir burger tezgahı yerine, bir müzemiz var. Bir hediyelik eşya mağazası yerine bir kütüphanemiz var, pekala, aslında bir hediyelik eşya dükkanımız da var.

Bütün ailenizi getirin ve bizim şu kronik boş zaman fazlalığımıza yaptığımız bu en son katkının, bir şaşkınlık parkının tadını çıkarın…

Bu etkinlik yetişkinlere yönelik temalar, rahatsız edici görsellik, flaş ışıklarının genişletilmiş bir kullanımı, duman efektleri ve küfür içerir. Aşağıdaki nesnelerin getirilmesi kesinlikle yasaktır: bıçaklar, sprey boyaları, yasadışı uyuşturucular, ve Walt Disney şirketinden gelen avukatlar.”

dismaland_6 dismaland_7 dismaland_8 dismaland_9 dismaland_10 dismaland_11 dismaland_12

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Londra’nın İki Bina Arasındaki Köprülü Gökyüzü Havuzu

Yatak Odanızdan Daha Küçük Evde Yaşayan Minimalist İnsanlar