in

Aziz Patrik (Saint Patrick’s) Günü Nedir?

Aziz Patrik Günü , M.S. 6’ncı yüzyılda İrlanda’ya Hıristiyan dinini taşıyan Saint Patricks adlı din adamı anısına başlayan dini kutlamadır. Patrick’in öldüğü 17 Mart tarihinde kutlanır. Zamanla ulusal ve kültürel bir festivale dönüşmüş.

st-patrick-gunu-1

 

Dini motifler içeren kutlamalarda, katolikler yeşil, protestanlar turuncu renk giyerek birbirlerinden ayrılıyorlar. Kutlamalara katılmak için çılgın kıyafetler giymenize gerek yok, yeşil bir fular takmanız bile yeterli oluyor. 5 gün boyunca yapılan kutlamalarda Chicago Nehri yeşile boyanıyor ve çeşitli faaliyetlere sahne oluyor. Yeşil renk İrlanda bayrağını, yonca ise baharı sembolize ediyor.

st-patrick-gunu-2

 

İrlandalıların en fazla yaşadığı ülke ABD, Aziz Patrik Günü’ nün en kalabalık ve en renkli kutlamalarının yapıldığı ülkedir. Ama ilk kutlamalar 249 yıl önce New York’ ta gerçekleşmiş.

 

st-patrick-gunu-4

Bu kutlamaların yapıldığı diğer ülkeler; İrlanda ve Amerika başta olmak üzere Danimarka, Yeni Zelanda, Roma, Kanada, İspanya, İngiltere, Yunanistan, Japonya, Avustralya, Arjantin, Almanya.

Günün Sloganı ise; “Bugün herkes İrlandalı”

st-patrick-gunu-3

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u7404578/public_html/wp-content/themes/bimber/includes/post.php on line 1009

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u7404578/public_html/wp-content/themes/bimber/includes/plugins/media-ace.php on line 128

Dünyanın İlk Canlı Sanal Gerçeklik Doğumu

Fobilerini, Otoportre İle Anlatan Sanatçı