in

Avrupa’ nın Utanç Günü, Srebrenitsa Katliamı Hakkında Korkunç Gerçekler

Çocukları Küçük Kurşunla Öldürürler Değil mi Anne? 

Srebrenitsa Katliamı ;

Bosna’daki savaş sırasında, 11 Temmuz 1995 ‘te 8 binden fazla Boşnak erkeğin soykırıma maruz kaldığı Srebrenitsa’da, soykırımın 20. yıldönümü.. II. Dünya savaşı sırasında yaşanan Yahudi soykırımından sonraki Avrupa’ daki katliamdır.

Srebrenitsa_katliami_10

Srebrenitsa Katliamı ;

Dört yaşındaki bir çocuğun vurularak ölmeden önce annesine sorduğu “Çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi anne?” soru karşısında tüm insanlığın boğazına bir şey düğümlenmesidir.

Srebrenitsa_katliami_1

Yugoslavya’nın çöküşü üzerine 1 Nisan 1992 yılında Sırpların Bosna’da başlattıkları soykırımın ardından bölgeye zoraki olarak müdahale eden Birleşmiş Milletler’in güvenli bölge ilan edilen 6 bölge arasında Srebrenitsa da bulunmaktaydı.

Srebrenitsa_katliami_2

Savaştan önce nüfusu 24 bin civarı olan kentin nüfusu diğer bölgelerden gelen mülteci göçleriyle 60 bin civarına gelmişti. Artık Srebrenitsa ‘açlık’ ve ‘hastalıklar’ ile mücadele eden bir ‘toplama kampı’na dönüşmüştü. Müslümanların elindeki silahlar BM Barış Gücü tarafından koruma gerekçesiyle toplanmıştı.

Srebrenitsa_katliami_4

Ratko Mladiç komutasındaki Sırplar Srebrenitsa’ya olan saldırılarını yoğunlaştırdıkların da Müslümanların toplanan silahlarını geri almak için yaptıkları başvuru , sorumlu Hollanda komutanı Thom Karremans tarafından reddedildi. BM ise yalnızca iki F 16’yı kent üzerinde bir uçuş yaptırmakla yetindi.

 

Hollandalı askerler bir gece yarısı Bosna’daki BM Barış Gücü komutanı Hollandalı generalden aldıkları emir doğrultusunda kenti boşalttılar. Savaş sırasında şehrin güvenliğinden sorumlu olan Hollandalı Komutan Thom Karremans kendisine sığınan 25 bin mülteciyi ve şehri Sırplara teslim etti.Srebrenitsa_katliami_6

Daha sonra ortaya çıkan bir video kasetin de Sırp generalin kenti boşaltan Hollandalı komutana bir hediye verirken görüntüleri çekilecekti.Bir hafta süren katliam II. Dünya Savaşı’ ından sonra insanlığa yapılan en büyük suç olarak arşivlerde yer aldı

Srebrenitsa_katliami_3

11 Temmuz 1995 günü Ratko Mladiç silahlarından arındırılmış kente hiç zorlanmadan girdi. Sonra da Sırp askerler Müslüman Boşnakları yollarda, dağlarda öldürdüler. Sırp askerler cesetlerin kimlikleri tespit edilmesin diye cesetleri parçalayarak sayıları 64’ü bulan toplu mezarlara gömdüler.

Srebrenitsa_katliami_7

Öldürülen 8 bin 372 kişiden, 3 bininin cesedine hala ulaşılamadı.

 

Srebrenitsa_katliami_8

Katliamdan yaklaşık 13 yıl sonra Bosnalı Sırp komutan Ratko Mladiç yakalandı. Ve yargılanması devam ediyor.

 

Srebrenitsa_katliami_9

Lahey Adalet Divanı bir hafta süren katliamın bir ‘soykırım’ olarak kabul etti; ancak Sırbistan’ın sorumlu tutulmayacağına karar verdi.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Evsiz Çocuk Restoranın Işığında Ders Çalıştı

Sadece Dubai’de Görebileceğiniz En Lüks 10 Şey