in

Atatürk’ ün Verdiği Tarih Yazan Emrin Orjinal Belgesi Ortaya Çıktı

Atatürk’ün verdiği, bilinen en meşhur emir nedir? diye kime sorarsanız ,”Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” cevabını alırsınız. Ancak, birçoğumuz bu emrin sözlü olarak verildiğini biliyoruz.

ordular_ilk_hedefiniz_akdenizdir_ileri_2

Ancak bu emri sözlü olarak değil, yazılı olarak verilmiştir. Atatürk, 30 Ağustos 1922’deki büyük zaferin ardından, 1 Eylül günü yazılı olarak bu emri vermiş ve birliklere sahra telefonları ile ulaştırılmıştı. Aslı şimdi Ankara’da, Genelkurmay Arşivi’ nde muhafaza edilmektedir.

 

ordular_ilk_hedefiniz_akdenizdir_ileri_1

 

 

MUSTAFA KEMAL SÖYLEMİŞ, ŞÜKRÜ ALİ BEY YAZMIŞTI

ordular_ilk_hedefiniz_akdenizdir_ileri_3
Eylül 1922’de karargah subaylarından Şükrü Ali Bey’e “Garp Cephesi Kumandanlığı” antetli bir kağıda yazdırdığı ve “Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” sözleri ile biten tarihi emrinin tam metni:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Orduları!

Afyonkarahisar-Dumlupınar Büyük Meydan Muharebesi’nde zalim ve mağrur bir ordunun anâsır-ı asliyesini (asıl unsurlarını) inanılmayacak kadar az bir zamanda imha ettiniz. Büyük ve necîb milletimizin fedakârlıklarına lâyık olduğunuzu ispat ediyorsunuz. Sahibimiz olan büyük Türk milleti istikbalinden emîn olmaya haklıdır. Muharebe meydanlarındaki maharet ve fedakârlıklarınızı yakından müşahade ve takip ediyorum. Milletimizin hakkınızdaki takdirlerine delâlet (kılavuzluk, aracılık) etme vazifemi mütevâliyen (ardarda) ve mütemadiyen (aralıksız şekilde) ifa edeceğim.

Başkomutanlığa teklifatta (tekliflerde) bulunulmasını Cephe Komutanlığı’na emrettim.

Bütün arkadaşlarımın Anadolu’da daha başka meydan muharebeleri verileceğini nazar-ı dikkate alarak ilerlemesini ve herkesin kuvâ-yı akliyesini (aklının gücünü), yiğitliğini ve menâbî-i celâdet (kahramanlığının kaynaklarını) ve himmetini müsabaka ile ibzâle (yarışırcasına bol bol harcamaya) devam eylemesini talep ederim.

Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi
Başkumandan
M.Kemal”

 

Çeviri: Murat Bardakçı’ nın yazısından alıntıdır.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Japonlar’dan Esinlenilen Müslüman Lolita Giyim Tarzı

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücudumuzda Yaşanan 11 Olumlu Değişim