in

Aşık Olan Birinin Vücudunda, Ruhunda ve Hayatında Meydana Gelen 20 Değişiklik

“Eğer hiç kalbin kırılmadıysa; ya çok şanslısın, ya da çok yalnız…”

Sevgililer Günü yaklaşırken, bu aralar konumuz aşk üzerine olacak. Aşk saftır, aşk rengarenktir, aşk tatlıdır, acı vericidir hatta bazen korkunçtur. Hayatlarımız aşkla daha gerçektir. Aşk uğruna mücadele ederiz ve kaybettiğimizde yas tutarız. Daha tanımını bile doğru düzgün yapamadığımız bu duygu bize neler yapıyor, neler yaptırıyor? Aşık olduğumuz anda psikolojik ve fizyolojik süreçler nasıl ilerliyor?

#1 Tek Eşli İlişkiler Hayvanlar Aleminde de Var.

interesting-facts-about-love-102Tek eşli ve ilişkisine sadık olarak genellikle sadece kendi türümüzü biliriz. Ama bu konuda yalnız değiliz. Hayvanlar aleminde de tek eşlilik var. Kurtlar, kuğular, jibonlar (bir tür maymun), siyah akbabalar, albatros (bir tür kuş), hatta termitler ömürlerini bir eş ile geçirir.

#2 Karşı Cinsten Etkilenmek veya Etkilenmemek Sadece 4 Dakika

Karşı cins üzerinde iyi biz izlenim bırakmak istiyorsanız, bunu yapmak için 4 dakikanız var. Kullandığınız kelimelerden çok vücut diliniz ve duruşunuz konuşuyor.

#3 İki Aşık Göz Göze Geldiğinde,Kalp Atışları Senkronize Olur

Bazı olağanüstü araştırmalar gösteriyor ki ; Aşık ve romantik bağları olan çiftler, 3 dakika boyunca birbirlerinin gözlerinin içine baktıktan sonra kalp atışları senkronize oluyor.

#4 Aşık Olmanın Nörolojik Etkileri Kokaine Benzer

interesting-facts-about-love-3Aşık olmak veya tek doz kokain almak ; Her iki deneyim de beyni aynı şekilde etkiliyor. Ve beyin 12 bölgede aşırı mutluluk sağlayan kimyasal üretiyor.

# 5 Sarılmak, Doğal Bir Ağrı Kesicidir

Oksitosin, bir diğer adıyla ‘aşk hormonu’ biriyle kucaklaştığımızda veya sarıldığımızda salgılanıyor. Oksitosin, beyinde, testislerde ve yumurtalıklarda salgılanıyor. Araştırmalar, bir doz oksitosinin baş ağrısını önemli derecede azalttığını, hatta 4 saat içinde tamamen yok ettiğini gösteriyor. Kimsayasallara ve ilaçlara kendimizi vermeden önce sevdiğimiz birine sarılmayı deneyebiliriz.

#6 Sadece Sevdiğimizin Fotoğrafına Bakmak Bile Ağrılarımızı Dindirebilir.

interesting-facts-about-love-12Sevdiği kişilerle birlikte yaşayan insanların hastalıklardan daha hızlı biçimde kurtulduğunu zaten kanıtlanmıştı. Hastanelerde yapılan araştırmalar da; Hastaların, sevdiği insanlar yanlarında olmasa bile onların fotoğraflarına bakarken, ağrılı süreçleri daha çabuk atlattıkları ortaya çıktı.

#7 Çekicilikte Aynı Düzeyde Olan İnsanlar, Beraber Olmaya Daha Yakın

Birçok psikoloji ve sosyal alanlarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, insanların romantik ilişkilerinde seçtiği kişilerin genelde önemli bir kalıbı var. Bu kalıp sadece görsellik değil, aynı zamanda “Eşleşen Hipotez” yani sosyal eşitlik istiyor. Eğer, başarılı çiftler fiziksel olarak birbirlerine üstünlükleri varsa, sosyal alanda bunu telafi edebiliyorlar.

#8 Kişilikleri Birbirine Benzeyen Çiftlerin İlişkileri Uzun Sürmüyor

interesting-facts-about-love-103“Zıt kutuplar birbirini çeker”. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, birbirine çok benzer karaktere sahip kişiler, çok uzun süre birlikte olamıyorlar. Kişiler arasında benzerlikler olmalı, ancak ilişkileri süresince yapıcı bir şekilde birbirlerinden birşeyler öğrenecek kadar farklı da olmalılar.

#9 Kalp Kırıklığı Sadece Bir Metafor Değil

Araştırmalar gösteriyor ki, ayrılık, boşanma, ve sevilen birinin kaybedilmesi gibi yoğun ve travmatize edici olaylar, kişinin kalbinin çevresinde yoğun ağrılara yol açabiliyor. Bu yoğun ağrılar kalp kaslarının zayıflamasına da sebep olabiliyor. Bilimde buna “Kalp Kırıklığı Sendromu” deniyor. Hızlı kalp atışı ve nefes alamama gibi semptomlarla gözlemlenen bu durumdan, kadınlar daha çok etkileniyor. Sıklıkla kalp krizi ile karıştırılabiliyor.

#10 Romantik Aşk Son Bulur… Ama Yerine “Bağlılık Aşkı” Devam Eder

interesting-facts-about-love-9Romantik başlayan ilişkilerde bir yıl sonra farklılaşmaya başlar. Romantik aşkın belirtileri olan, terli el, kalp çarpıntısı, aşırı mutluluk hali, karnınızda uçuşan kelebekler ve diğer kişiye aşırı ihtiyaç duyma gibi belirtiler 1 sene sonra biter. Çiftler, ilişkinin başlagıcından bir yıl sonra romantik aşktan “bağlılık aşkına” geçiş yapıyorlar.

#11 Aşık olan İnsanlar ile Obsesif Kompülsif Bozukluğu Olan İnsanların Kimyasalları Benzerlik Gösteririnteresting-facts-about-love-17Bir kişi aşık olduğunda ilk evrede vücudundaki serotonin seviyesi düşük , kortizol seviyesi ise yüksek oluyor. Dolayısıyla kişiler çok çabuk duygu durumu değişebilen ve çabuk sinirlenebilen bir halde oluyorlar. Bu, “obsesif-kompülsif bozukluğu” olan kişilerin durumuna çok benzer. Bu yüzdendir ki aşık olduğumuzda, aşık olduğumuz kişiye karşı aşırı takıntılı davranabiliyoruz.

#12 Aşk ve Seks Düşünmek, Yaratıcılığı ve Somut Düşünmeyi Olumlu Etkilerinteresting-facts-about-love-211Aşk; Soyut bir düşüncedir. Bu yüzden kişi daha yaratıcı fikirler ortaya çıkarabilir. Seks; Somut düşüncedir. Bir kişi daha uzun vadeli planları veya hedefleri üzerinde daha etkili düşünebilir.


#13 Bağlılık + Özen + Samimiyet = Mükemmel Aşkinteresting-facts-about-love-104Aşkın üçgensel teorisi farklı aşk tipleri için, farklı formüller sunuyor. Romantik Aşk= Tutku + Samimiyet / Samimi Aşk= Yakınlık + Samimiyet / Budala Aşk= Tutku + Samimiyet… Tabi ki kusursuz aşk bu denklemlerin hepsini kapsıyor.

#14 Uzun İlişkilerde Çekici Bir Vücut Yerine , Çekici Bir Yüz Tercih Ediliyor

Kaçamak ilişkilerde, çekici bir vücut, çekici bir yüze tercih edilirken, uzun dönemli ilişkilerde tam tersi bir partner isteniyor.

#15 Sevdiğiniz Kişiyle Elele Tutuşmak, Acıyı ve Stresi Azaltıyor.

interesting-facts-about-love-19

#16 Sevdiğiniz İnsana Karşı Duyduğunuz Minnettarlığınızı İfade Etmek, Mutluluğunuzu Arttırır.

interesting-facts-about-love-16

#17 “Karnında Kelebeklerin Uçuşması” Aslında Gerçek ve Sebebi Adrenalin.

interesting-facts-about-love-18Birine aşık olduğunuzda karnınızın içinde uçuşan, dans eden ve içinde kanat çırpan kelebekler muhtelemen yoktur. Bu hissin sebebi sadece adrenalindir.

#18 Büyümüş Göz Bebekleri Birinden Hoşlandığınızın Belirtisidir ve Bu Sizi Daha Çekici Gösterir.

interesting-facts-about-love-105

#19 Birbirinizin Gözlerinin İçine Bakarak Aşk Yapın

interesting-facts-about-love-1

#20 Aşk Gerçekten Çok Önemlidir.

interesting-facts-about-love-107

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

13 Şubat 2016 Cumartesi İstanbul’daki Konser Listesi

12 Şubat 2016 – Vizyona Giren Filmler