in

Artık Yere Düşen Yemeği 5 Saniyede Alıp Yemek Yok!

Neden diye sorun, çünkü bu tez resmen çürütüldü. Hepimizin yere düşen yiyeceği 5 saniye içinde geri alırsak herhangi bir mikrop veya bakterinin bulaşmasına izin vermeyeceğimizi biliyorduk. “5 Saniye Kuralı” diye adlandırılan kurala inanarak çoğumuz yere düşen yiyeceklerimizi ışık hızıyla geri almaya çalıştık. Aldık, hatta yedik.

Sonunda bu duruma dayanamayan, insanların yere düşen yiyeceklerini görmeye katlanamayan Avustralyalı bilim adamları noktayı koydu.

Bilim adamlarına göre yere düşen yiyeceklerin, özellikle sulu yiyeceklerin üzerlerine bakteriler o kadar hızlı yapışıyor ki, eğilip alana dek çoktan bakteriler bulaşmış oluyor. Bu oran kuru yiyeceklere göre biraz daha fazla. Kuru derken örneğin, kuru yemiş, cips, bisküvi vs. Tabii bu yiyeceklerde yere düştükleri anda bakteri yuvası oluyorlar. Çünkü bilim adamlarına göre bakteriler temasa geçtikleri anda direk yüzey değiştirirler.

O zaman ne yapıyoruz, yere düşen en çok sevdiğiniz yiyeceğiniz bile olsa yerde bırakıyoruz. Bir kenara da koyabilirsiniz. Kedi köpeklere mama olsun afiyet olsun diyoruz 🙂

 

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Dubai ‘de Hunger Games Başlıyor

Yanınıza Gelip, Para İsteyen Birine Böyle mi Davranıyorsunuz?