in , ,

Arşimet Hakkında Bilinmeyen 10 İlginç Gerçek

Arşimet, MÖ 287 yılında Sicilya’da dünyaya geldi. Antik dünyanın ilk ve en büyük bilim adamı olarak kabul edilir. Hidrostatiğin ve mekaniğin temelini atmıştır.

Arşimet dediğiniz zaman aklınıza yalnızca hamamdan dışarıya çıplak bir halde koşan çılgının teki gelmesin, çünkü Arşimet pek çok dalda başarı göstermiş tarihin en ünlü matematikçilerinden biri olarak sayılmaktadır;

1# Su Vidasını İcat Etmiştir

arsimet-hakkinda-ilginc-bilgiler-bilmiyorsan (7)

Arşimet’in günümüzde, özellikle Mısır’da sulama alanlarında halen kullanılmakta olan Su Vidası’nı icat etmiştir. Su Vidası zemindeki suyu yüzeye taşımak için kullanılır.

2 # Arşimet’in Pençesini İcat Etmiştir

arsimet-hakkinda-ilginc-bilgiler-bilmiyorsan (8)

Pek çok savaş makinesi üretmesine rağmen bilinen en ünlü icadı “Arşimet’in Pençesi”dir. Bu makine bir gemiyi su yüzeyinden yukarıya kaldırıp ardından kolların aşağı hareket etmesiyle gemiyi batırmak için kullanılır.

3# Isı Işını’nı Bulmuştur

arsimet-hakkinda-ilginc-bilgiler-bilmiyorsan (1)

Arşimet, savaş makineleri üretmesinin yanı sıra zahmetsizce düşman gemilerinin havaya uçmasına sebep olacak bir yöntem bulmuştur. Kıyılara doğru açı ile yerleştiren aynalar yakından geçen bir gemiye dik bir açı ile yansıdığı anda gemi dakikalar içinde alev alıyordu.

4# Evreka Sözünü ve Suyun Kaldırma Kuvvetini Bulmuştur

arsimet-hakkinda-ilginc-bilgiler-bilmiyorsan (3)

Arşimet banyo yaptığı bir sırada küvetin içindeki suyun, suyun altında olan ayaklarına doğru uyguladığı eşit kaldırma kuvvetinin farkına varmış, bir anda sokağa fırlayarak “Evreka” yani “Buldum” diye bağırıp bir keşif yaptığını dile getirmeye çalışmıştır.

5# Makara ve Kaldıraçlar Üzerinde Detaylı Çalışmalar Yapmıştır

arsimet-hakkinda-ilginc-bilgiler-bilmiyorsan (6) arsimet-hakkinda-ilginc-bilgiler-bilmiyorsan (5)

Arşimet, ağır objeleri yerinden oynatmak için palangayı keşfetmiş, bunun ardından “Bana duracağım bir yer verin, dünyayı yerinden oynatauım.” sözleriyle buluşunu vurgulamıştır. Arşimet için bir zamanlar koca bir yük gemisini palanagları ile yerinden oynattığı söylenir.

6# Pi’nin Günümüzdeki Değerini Hesaplamıştır

pi-arsimet-bilmiyorsan

Arşimet, geometrik değerler ile Pİ’yi günümüzde kullandığımız 3,14 sayısına ulaştırmıştır.

7# Dünyanın En Ünlü 3 Matematikçisinden Biriydi

arsimet-hakkinda-ilginc-bilgiler-bilmiyorsan (2)

Carl Gauss, Isaac Newton ve Arşimed dünyanın en başarılı matematikçileri olarak bilinmektedir.

8# Eğri Yüzey Hesaplamalarını Bulmuştur

arsimet-ilginc-bilmiyorsan (1)

Daire, koni gibi şekillerin yüzey hesaplamalarının nasıl yapılacağını konusunda yöntemler geliştirmiş, Parabolün dörtgenleştirilmesi metodu ile aynı tabana ve yüksekliğe sahip bir üçgenin alanının 4/3’üne eşit olduğunu ispatlamıştır.

9# Kilometre Sayacını Keşfetmiştir

arsimet-ilginc-bilmiyorsan (2)

O zamanlarda henüz araba keşfedilmemesine rağmen Arşimet, seyahat süresi boyunca ne kadar yol alındığı gösteren bir sayaç icat etmiştir.

10# “Dairelerimi Rahatsız Etmeyin”

arsimet-hakkinda-ilginc-bilgiler-bilmiyorsan (4)

Arşimet ölürken, efsaneye göre söylediği son söz; “Dairelerimi rahatsız etmeyin…” olmuş. Arşimet, kuşatma sırasında öldüğünün farkına varamayacak kadar yoğun bir çalışma içerisindeyken bir asker tarafından öldürülmüştür.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Doğuştan Değil, Pratik Yaparak Geliştirilen Çizim Yetenekleri

“Yok Artık” Dedirten Fotoğraflar