in

Araştırmacılar Yanlışlıkla 400 Kat Dayanıklı Lityum Batarya Ürettiler

Günümüzde pek çok elektronik cihazın ömrü kısa. Zaten elektronik cihazlar bir ömürlük olsaydı, bir tane alıp ömür boyu kullanırdık. Böylece hem paramız cebimizde kalırdı hem de elektronik atık gün geçtikçe büyümezdi.

Elektronik cihazların özellikle bataryaları çok hızlı bir şekilde ömrünün sonuna geliyor. 500 kez tam şarj olmuş bir batarya yavaş yavaş ölmeye başlıyor ve eski verimini kaybediyor.

Ama bu durum artık değişiyor. Çünkü;

Kaliforniya Üniversitesi’nden Mya Le Thai, solid-state bataryalar içindeki lityum ve elektrolit jel yerine altın nanokabloların nasıl kullanılabileceğine dair bir araştırma yaparken yanlışlıkla tam 200,000 şarj döngüsüne sahip bir batarya üretmeyi başardı.

omur-boyu-batarya-bilmiyorsan

Lityum bataryanın içerisindeki sıvı patlayıcı olduğu için bu sorunu çözebilmek adına çalışırken neredeyse bir ömür yetecek batarya üretebilmek ayrı bir başarı oldu. Lityum sıvısının yerine kullanılmak istenen nanokablolar iyi bir iletken olmasına rağmen hayli bir kırılgan olmaları büyük bir sorundu. Fakat Mae, bu kabloları elektrolik jel yerine mangan dioksit ile kapladı. Üstelik sıradan batarya sistemlerine göre çok daha dayanıklı bir ürün de üretmiş oldular.

Bu pil teknolojisinin üzerinde çalışmaya başlayan ekip, ürünü en yakın zamanda piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Kaynak

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

App Store’da Bu Haftanın Ücretsiz Oyunu Dragon Hills

Bugüne Kadar Hep Yanlış Yediğimiz 10 Yiyecek