Araştırmacılar Yanlışlıkla 400 Kat Dayanıklı Lityum Batarya Ürettiler


Günümüzde pek çok elektronik cihazın ömrü kısa. Zaten elektronik cihazlar bir ömürlük olsaydı, bir tane alıp ömür boyu kullanırdık. Böylece hem paramız cebimizde kalırdı hem de elektronik atık gün geçtikçe büyümezdi.

Elektronik cihazların özellikle bataryaları çok hızlı bir şekilde ömrünün sonuna geliyor. 500 kez tam şarj olmuş bir batarya yavaş yavaş ölmeye başlıyor ve eski verimini kaybediyor.

Ama bu durum artık değişiyor. Çünkü;

Kaliforniya Üniversitesi’nden Mya Le Thai, solid-state bataryalar içindeki lityum ve elektrolit jel yerine altın nanokabloların nasıl kullanılabileceğine dair bir araştırma yaparken yanlışlıkla tam 200,000 şarj döngüsüne sahip bir batarya üretmeyi başardı.

omur-boyu-batarya-bilmiyorsan

Lityum bataryanın içerisindeki sıvı patlayıcı olduğu için bu sorunu çözebilmek adına çalışırken neredeyse bir ömür yetecek batarya üretebilmek ayrı bir başarı oldu. Lityum sıvısının yerine kullanılmak istenen nanokablolar iyi bir iletken olmasına rağmen hayli bir kırılgan olmaları büyük bir sorundu. Fakat Mae, bu kabloları elektrolik jel yerine mangan dioksit ile kapladı. Üstelik sıradan batarya sistemlerine göre çok daha dayanıklı bir ürün de üretmiş oldular.

Bu pil teknolojisinin üzerinde çalışmaya başlayan ekip, ürünü en yakın zamanda piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Kaynak

Bi' Tepki Ver Bakalım
Çok Fena Çok Fena
0
Çok Fena
Nasıl Ya? Nasıl Ya?
0
Nasıl Ya?
Iyyy Iyyy
0
Iyyy
Komik Komik
0
Komik
Süpper Süpper
0
Süpper
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
Budur Budur
0
Budur

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hesabın Yok mu?
Kayıt Ol

Şifreni Sıfırla

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Image