in

Arabaya Binince Hemen Klimayı Açmak Zehirliyor

Sıcaklarla boğuştuğumuz şu günlerde araba kullananlar bir an önce araçlarına binip klimayı açmak için can atıyorlar. Ancak bu hareketi doğru yapmamak zehirli hava solumamıza neden oluyor.

 

arabada_hemen_klima_acmayin_1

Arabaya binince klimadan önce camları açmak sağlığımız için önemli. Yapılan bir araştırmaya göre araba koltuğunun yaydığı koku, benzen yayan hava temizleyicileri, oto kokuları hatta arabada bıraktığınız plastik ürünlerin kokuları kansere sebep olan zehirler. Kansere ilaveten,  kemiklerinizi zehirler,  kansızlığa ve lösemiye, hatta hamile kadınlarda düşüğe bile neden olabilir.

 

klima1

Kapalı mekanlarda kabul edilebilir Benzen seviyesi her 0.01 metrekarede 50 mg dır. Pencereleri kapalı park etmiş bir arabanın içi 400-800mg Benzen içermektedir. Fakat 60 F ( 15,5 C derece) derece üzerinde bir sıcaklıkla güneşin altında park ettiyse Benzen seviyesi  2000 – 4000 mg üzerine çıkar. Bu da kabul edilebilir seviyenin 40 katıdır. Ve araba içine giren insanlar bu aşırı miktardaki zehiri çaresiz bir şekilde içine çekerler.

 

Woman looking out of car window --- Image by © Bernd Vogel/Corbis

Arabanızda eliniz klimaya gitmeden önce tüm camlarınızı açıp içerinin havasının değişmesini sağlayın. Camlarınızı kapatmadan önce, klimanızı çalıştırın. Benzen  böbrek ve  karaciğerinizi etkileyen bir zehirdir ve bu zehirli maddenin vücudunuz tarafından dışarı atılması çok zordur.

 

alıntıdır.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Kitap Severler Arasında Hızla Yayılan Yeni Akım #bookfacefriday

5 Dakikası 1000 Dolar Olan Hans Klok Gösterisi