Antiperspirant Ürünlerdeki Alüminyum ve Paraben Meme Kanseri Yapıyor mu?


Meme kanseri teşhislerinin giderken çoğaldığını inkar edemeyiz. Araştırmalar, çevresel etki ve beslenme faktörlerinin etkileri dışında kozmetik ürünlerinde kansere neden olabileceği gösteriyor.

 

antiperspirant-kanser-yapıyor-mu-3

 

Antiperspirant ürünlerdeki (deodorant, roll-on, diğerleri…) içindeki aluminyum bileşiklerin ve paraben ter kanallarını bloke ederek etkisi gösterir.

antiperspirant-kanser-yapıyor-mu-1

Bu kimyasalların özellikle koltuk altı tıraşı sonrası kıl köklerinden ve deriden emilerek meme dokusuna giderek meme kanseri için ciddi bir risk faktörü oluşturduğu düşünülüyor.

Antiperspirant ürünlerin, cilt üzerindeki kesiklerden ve çiziklerden vücuda girip, böylece kanser hücrelerini arttırarak vücuda zarar verdiği de düşünülmektedir. Ancak yüzlerce kadın arasında yapılan çalışmalar meme kanseri ve terleme önleyici bu ürünler arasındaki bağlantıyı net olarak ortaya koyamamıştır. Ancak çalışmada gösterilmiştir ki; 16 yaşından önce bu tür ürünler kullanmaya başlayanlarda kullanmayanlara göre meme kanseri daha erken gözükmeye başlamıştır.

Ancak, bir çok doktor ve bilim adamı antiperspirant ürünlerin meme kanserinin bir nedeni olduğuna şiddetle inanıyor.

 

antiperspirant-kanser-yapıyor-mu-5

Ter kokusunu önlemek amacıyla doğal ürünlerden faydalanmak, tüyleri kısa tutmak çözüm olabiliyor. Doktorlar, illa bu deodorant veya roll-on kullanacaksanız her kullanım öncesi su ve sabunla koltuk altlarını yıkamayı tavsiye ediyor. Bir önceki kullanımdan kalma kimyasal kalıntıların arındırılmasını gerektiğini söylüyorlar.

Bi' Tepki Ver Bakalım
Çok Fena Çok Fena
0
Çok Fena
Nasıl Ya? Nasıl Ya?
0
Nasıl Ya?
Iyyy Iyyy
0
Iyyy
Komik Komik
0
Komik
Süpper Süpper
0
Süpper
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
Budur Budur
0
Budur

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hesabın Yok mu?
Kayıt Ol

Şifreni Sıfırla

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Image