in ,

Antiperspirant Ürünlerdeki Alüminyum ve Paraben Meme Kanseri Yapıyor mu?

Meme kanseri teşhislerinin giderken çoğaldığını inkar edemeyiz. Araştırmalar, çevresel etki ve beslenme faktörlerinin etkileri dışında kozmetik ürünlerinde kansere neden olabileceği gösteriyor.

 

antiperspirant-kanser-yapıyor-mu-3

 

Antiperspirant ürünlerdeki (deodorant, roll-on, diğerleri…) içindeki aluminyum bileşiklerin ve paraben ter kanallarını bloke ederek etkisi gösterir.

antiperspirant-kanser-yapıyor-mu-1

Bu kimyasalların özellikle koltuk altı tıraşı sonrası kıl köklerinden ve deriden emilerek meme dokusuna giderek meme kanseri için ciddi bir risk faktörü oluşturduğu düşünülüyor.

Antiperspirant ürünlerin, cilt üzerindeki kesiklerden ve çiziklerden vücuda girip, böylece kanser hücrelerini arttırarak vücuda zarar verdiği de düşünülmektedir. Ancak yüzlerce kadın arasında yapılan çalışmalar meme kanseri ve terleme önleyici bu ürünler arasındaki bağlantıyı net olarak ortaya koyamamıştır. Ancak çalışmada gösterilmiştir ki; 16 yaşından önce bu tür ürünler kullanmaya başlayanlarda kullanmayanlara göre meme kanseri daha erken gözükmeye başlamıştır.

Ancak, bir çok doktor ve bilim adamı antiperspirant ürünlerin meme kanserinin bir nedeni olduğuna şiddetle inanıyor.

 

antiperspirant-kanser-yapıyor-mu-5

Ter kokusunu önlemek amacıyla doğal ürünlerden faydalanmak, tüyleri kısa tutmak çözüm olabiliyor. Doktorlar, illa bu deodorant veya roll-on kullanacaksanız her kullanım öncesi su ve sabunla koltuk altlarını yıkamayı tavsiye ediyor. Bir önceki kullanımdan kalma kimyasal kalıntıların arındırılmasını gerektiğini söylüyorlar.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

1 Dolara Aldığı Eski Banka Binasını Dünya Çapında Sanat Merkezine Dönüştürdü

Başörtüsü İle Kendini Disney Prenseslerine Dönüştüren Kadın