in ,

Amerikan Futbolu İnsanı Öldürür Diyen Doktor Bennet Omalu ve 12 Madde ile Keşif Hikâyesi

Doktor Bennet Omalu, NFL oyuncularındaki CTE hastalığını keşfederek, oyuncuların maç sırasındaki kafa kafaya çarpışmalarının sonucu beyinde oluşan bir rahatsızlık olduğunu ortaya çıkarmış, NFL komitesi tarafından Futbol Düşmanı olmakla suçlanan başarılı bir patolojisttir.

Bennet Omalu 1968 yılında Nijerya’da doğmuştur.

Omalu 3 yaşında ilkokula başlamış, 16 yaşında Nijerya Tıp Üniversitesi’ne girmiştir. 1990 yılında Cerrahi Lisans derecesi ile mezun olduktan sonra gerekli stajını tamamlamış ardından 3 yıl boyunca Jos şehrinde medikal sektörde çalışmıştır. Omalu burs için Amerika’da ki üniversiteleri tercih etmiş, 1994 yılında Washington Üniversitesinde Epidemiyoloji dalında eğitimini tamamlamıştır.

dr-bennet-omalu-bilmiyorsan (2)

1995 yılında New York’a gelerek Columbia Üniversitesi Harlem Hastane Merkezi’nde anatomik ve patolojik dalında ihtisas yapmıştır.

Ardından Doktor Cyril Wecht danışmanlığı altında Pittsburgh’de adli patolog olarak görev almıştır. Omalu özellikle nöropatoloji ile yakından ilgilenmiştir.

Omalu’nun tüm yaşamı 2002 yılında Pittsburgh Steelers Amerikan Futbol takımından Mike Webster’a yaptığı otopsi sonrası değişmiştir.

1# Mike Webster, demir adam olarak bilinen bir NFL oyuncusudur. Ancak son zamanlarda şiddetli baş ağrısı, kafasının içinde konuşan sesler, uykusuzluk sorunları gibi problem yaşamıştır. Pek çok doktora görünmesine rağmen kesin bir teşhis konulmamıştır.

dr-bennet-omalu-bilmiyorsan (3)

2# Webster 2002 yılında kalp krizinden vefat etmesinin ardından otopsi için Doktor Omalu’ya teslim edildiğinde yapılan tüm testlerin normal çıkmasına, MR sonuçlarında bile herhangi bir anormallik olmamasına rağmen, Doktor Omalu pes etmeyip Webster’ın beyni için ekstra test taleplerinde bulunmuş; Webster’ın beyninde aşırı tau proteini biriktiğini gözlemlemiştir. Bu proteinin fazlalığı sonucu beyindde Alzheimer’a benzer hasarlar oluşturmaktadır.

3# Omalu, Pittsburgh Ünviersitesi Patoloji Bölümü’ndeki arkadaşları ile yaptığı çalışmalar sonrasında davasında kesin bir sonuç elde ederek; Amerikan Futbolu’ndaki oyuncuların kafa kafaya yaptıkları şiddetli çarpışmalarının 100 G kuvvetine ulaşarak beyinde hasarlar oluşturduğunu tıp dünyasına duyurmuştur. Buna; Kronik Travmatik Ensefalopati adını vermiştir.

cte-hastaligi-bilmiyorsan

 

4# Omalu’nun bu keşfi bilim adamları tarafından ayakta alkışlanmasına sebep olsa da, Amerikan Futbol Heyeti Omalu’ya tehditler savurarak onu bir “Futbol Düşmanı” olmakla suçlayıp bu keşfin bir ‘hata’ olduğunu duyurmasını ve sözlerini geri çekmesini sert bir dille talep etmiştir.

5# Omalu pes etme yanlısı olmadığı gibi, ardı arkası kesilmeyen NFL oyuncularının vefat etmeleri sonucu yaptığı otopsiler sonrasında sürekli olarak aynı sonuca vardığını, bunun da tıp alanında resmi bir keşif olduğunu vurgulamıştır.

6# Vefat eden daha doğrusu intihar eden tüm NFL oyuncuları; kafalarının içinde sesler duyma, uykusuzluk gibi şikayetleri olmuş ancak hiçbir doktor tarafından teşhis konulamamıştır.

dr-bennet-omalu-bilmiyorsan (1)

7# Omalu; Terry Long, Justin Strzelczyk, Andre Waters ve Tom McHale adlı NFL oyuncularının Kronik Travmatik Ensefalopati hastalığı sebebiyle vefat ettiğini resmi olarak duyurmasına rağmen NFL komitesi tarafından susturulmaya, tehdit edilmeye devam etmiştir.

“Eğer Amerika’daki annelerin %10’u Amerikan Futbolu’nun sağlığa zararlı olduğunu düşünüp çocuklarının oynamasına engel olursa, Amerikan Futbolu diye bir şey kalmaz!”

bennet-omalu

8# Omalu, bu tip vakaların devam etmesinin ardından Amerika tarafından bağrına basılmış, Washington’da Adli Patolog görevi teklif edilmiştir. Omalu bu teklifi kibarca redderek eşi Prema ve iki çocuğu ile birlikte Kaliforniya’da yaşamaya devam etmiştir.

9# Omalu, Ocak 2015’te Amerikan Vatandaşı olmaya hak kazanmıştır.

10# NFL halen resmi olarak bu hastalık ile Amerika Futbolu arasında bir bağ kurmayı kesin bir dille kabul etmemektedir.

dr-bennet-omalu-bilmiyorsan (4)

11# NFL oyuncularının %28’inde Kronik Travmatik Ensefalopati rahatsızlığı bulunmaktadır.

12# Toplamda 5000 NFL oyuncusu NFL komitesine, bu rahatsızlık konusunda haberdar edilmedikleri için dava açmıştır. Davalar halen sürmektedir.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Yerdeki Gözlüğü Sanata Benzetip Fotoğraflayan Zavallı Ziyaretçiler

Lana Del Rey’i Dinlemeniz İçin 10 Geçerli Sebep