in ,

Ablanın Sana Anlatamadığı Şeyleri Öğrenme Zamanı Geldi

İki kardeşsiniz, bu demektir ki hayatınız boyunca da hep yanınızda olacak bir arkadaşa da sahipsiniz.

Kardeşlik küçükken kavgalarla başlar, kartopu oynarken büyür ve dertleşmeye başladığınızda arkadaşlık boyutuna geçer.

Ablalar ilk göz ağrıdır. Ailenin ilk küçük ferdidir. Küçük kardeşlerini büyütmek için erken olgunlaşan bir bireydir.

Ama küçük kardeşlerin ablaları hakkında bilmedikleri bazı şeyler vardır.

Ablaları onlara daha önce hiç bahsetmemiştir…

abla-sirlar-bilmiyorsan

1 – Ablan Senin Gibi Büyümedi

Ablan ailenin ilk çocuğuydu bu yüzden ailenin deneyimsiz oluşu ve bir kız çocuğu olması sebebiyle ekstra katı kurallar içerisinde büyüdü. Öyle istediği saate gelip gidemezdi, arkadaşlarında kalamazdı. Bu yüzden küçük kardeşe aslında bir teşekkür borçular, çünkü herkes bu yeni ufaklığa yönelince ancak biraz nefes alabildiler.

2 – Ablalar Daha Büyüktür

Bazen küçük kardeşin yaptığı bir hata ablanın ona yeteri kadar iyi göz kulak olmamasından ötürü kabak kendisinin başına patlardı. Ablan daha büyüktü, bu yüzden daha olgun olmalı çocukla çocuk olmamalıydı.

3 – Örnek Olmak

Ablan, küçük bir kadeşi olduğu için erken olgunlaşmak zorunda kalmıştı. Çünkü senin için iyi bir örnek olması gerekiyordu. Aslında bir bakıma kardeşi için örnek olmaya zorlanıyordu. Bu yüzden sorumluluğunu her daim bilmeliydi.

4 – Deneyimin Gücü

Ablan, sen yokken zor zamanlarında tek başına sorunlarını çözmeye çalışıyordu. Aslında bir bakıma kardeşi için hayat deneyimi kazanıyordu. Sen ablandan tüyolar alacak yaşa geldiğinde ablan yeteri kadar bilge bir insan olmuştu bile.

5 – Göz Yummak

Ablan, yanlış ve doğruyu ayırt edebilmesi için sana ne kadar yol göstersede bazen kendisinin yaptığı aynı hataları yapmana şahit oluyor ve bu onu daha çok derinden yaralıyordu. Bazen ders alabilmen için onu yaşaman gerektiğini bildiği için buna canı acıyarak göz yummak zorunda kalıyordu.

6 – Tampon Görevi

Ablan, senin ile ailen arasında sürekli bir tampon görevi görüyordu. Sen büyüdükçe istekler çoğalıyor burada sözcü ablan oluyordu. Tabii arada kalan da!

7 – Aşk Masalları

Ablana göre daha düne kadar küçücük bir bebektin, ne ara büyüdünde erkek arkadaşın oldu? Erkek arkadaş meselesi ablanı her daim ürpertiyordu. Yanlış seçimler yapmandan ve yaralanmandan çok ama çok korkuyordu. Elinden geldiğince sana yol göstermeye çalışsada bazen uykuları kaçıyordu.

8 – Acımasızlık Güçlendirdi

Özellikle ergenlik dönemindeki bir kardeş, ablaya karşı sert ve acımasız olabiliyordu. Kendi sorunlarını önemsiyor, abla neredeyse umurunda olmuyordu. Bu durum ablanı çok yaralasa da ayakta durman için onu bir yandan da daha güçlü kılıyordu.

9 – Abla = Herşey

O sadece senin ablan değil, öğretmenin, bakıcın, koruman, arkadaşın olmaya çalışıyordu. Senin için herşeyi yapmayı istiyor; hiç bir şeyden geri kalmamanı sağlamakla uğraşıyordu. Sen farkına bile varmadan ablan ne istediysen sana veriyordu aslında.

10 – 7/24 Yardım

 Ablan ne zaman başın sıkışsa kendisini arayacağını biliyordu. Her türlü konuda ablan yardım etmeye hazır olarak bekliyordu. Sen farkında olmasan bile…

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

İstanbul’ un En Tekinsiz 9 Mekanı

USB-C Kablolarına Dikkat, Tam Bir Laptop Katili!