in , ,

8 Madde İle Cezasız Kalan Roboski Katliamı

Roboski katliamı ya da diğer adıyla Uludere Operasyonu 4 yıl önce 28 Aralık 2011’de gece yarısına yakın saatlerde gerçekleşti.

Roboski’de sınır ticareti yapan 34 kişi savaş uçaklarının bombardımanı sonucu hayatını kaybetti. Katliamın sorumluları hala ortaya çıkarılmadı.

 

1- Roboski’ de 4 yıl önce ne oldu?

roboski-katliami-1 28 Aralık 2011 günü gece yarısına doğru, Türkiye ordusu Irak sınırında kaçakçılık yapan bir grubun üzerine dört adet bomba bıraktı. Grupta 38 erkek ve çocukla en az 50 katır bulunuyordu. Katırlar petrol ve sigara taşıyordu. Sadece dört kişi hayatta kalabildi. Hayatını kaybeden 34 kişiden, 28′ i aynı ailedendi ve 19’ u henüz reşit bile değildi. Cenazeler, aileleri tarafından katırlar üzerinde köye getirildi.

roboski-katliami-2

 

2- Hükümet ne dedi?

roboski-katliami-4 - Kopya

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan olayla ilgili ilk açıklamasında, “Genelkurmay Başkanı ve komuta kademesine bu konudaki hassasiyeti nedeniyle medyaya rağmen teşekkür ediyorum” dedi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik  “Uludere bir operasyon kazasıdır” dedi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da olaydan üç ay sonra “Uludere’de kasıt yok”  açıklamasını yaptı.

 

3- Gerçekten olay kaza mıydı?

roboski-katliami-5

30 Aralık’ta İnsan Hakları Derneği (İHD) ile İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUM-DER) ortak heyeti köylere ulaştı.

Açıklamalarında, “Hayatlarını kaybedenler mazot ve gıda maddeleri üzerinden sınır ticaretiyle uğraşıyordu. Sınır ticareti yıllardır Karakolun bilgisi dahilinde yapılıyor. Özellikle son bir ayda karakol sınır ticaretine kolaylık ve müsamaha tanıyordu” ifadelerini kullandılar.

Bombardımanın gerçekleştiği bölgede inceleme yapan insan hakları örgütlerinin bir hafta yazdığı raporda da olaydan sonra hiçbir resmi kurumun yaralıları ve cenazeleri almak için harekete geçmediği, bu gecikmenin bazı yaralıların kan kaybından veya donarak ölmelerine yol açtığı yer aldı.

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’ nda Uludere Alt Komisyonu kuruldu, ilk toplantılarını 12 Ocak’ta yaptılar. 16 Şubat’ta da heron görüntülerini izlediler.

Görüntülerle ilgili konuşan CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, “Dehşete düşerek izledik. Çünkü olayın başından sonuna kadar her karesi, bu insanların kaçakçı olduklarını gösteriyor. Yanlarında katırlarla çıplak gözle görünüyor” dedi.

 

4- Medya ne yaptı?

roboski-katliami-6

Bombardıman öğle saatlerinde Genelkurmay Başkanlığı’ nın resmi internet sitesinden doğrulanana dek anaakım medya haberi vermedi.
İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Sevda Alankuş, “Sivil otoritenin haber alma özgürlüğünü engellediği bir durumla karşı karşıyayız” dedi.

 

5- Amerika olaya nasıl karıştı?

roboski-katliami-8

The Wall Street Journal gazetesinde yayınlanan bir habere göre, bombardımanın hemen öncesinde Amerika Birleşik Devletleri’ne ait bir Predator insansız hava aracı köylülerden oluşan kafileyi tespit etti ve hareketlerini izledi. ABD’nin Ankara’da görev yapan askeri personeli, kafiledekilerin sivil olduğundan emin değildi ve durumu Türk yetkililerine bildirdi. ABD’nin insansız hava aracının elde ettiği görüntüler kafiledekilerin kim olduğunu tespit etmekte yardımcı olabilirdi, ancak Türk yetkililer insansız hava aracının olay yerinden ayrılmasını istedi. Bu isteği yerine getiren ABD’li yetkililer, bombalama kararını Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bıraktılar. Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, bu haberin “gerçeği yansıtmadığını” ve “olayda grubun ilk görüntü tespiti Türk Silahlı Kuvvetlerine ait İnsansız Hava Aracı tarafından yapıldığını” açıkladı.

Batman 2. İnsansız Hava Aracı Filo Komutanlığı’nda görev yapan Hava Pilot Kurmay Binbaşı Ali İhsan Şahin, 25 Kasım 2013’te Genelkurmay Askeri Savcılığı’nda tanık olarak verdiği ifadede, “görüntülerin ilk tespit edildiği bölgede bir hareketlilik olduğu bilgisinin Irak’ın kuzeyinde faaliyet gösteren Amerika Birleşik Devletleri’nin predatör İHA’sı tarafından Türk makamlarına bildirildiğini, bu bilgi üzerine sorumlu birliklerin tamamının görüntüyü izlemeye başladığını” söyledi.

 

6- Yüzbaşı Duran İspir’in ifadesi

roboski-katliami-9

2. İnsansız Hava Aracı (İHA) Filo Komutanlığı’nda “uçucu” olarak görev yapan ve olay günü İHA’yı kontrol eden Yüzbaşı Duran İspir baştan itibaren görüntülerdeki kişilerin”“kaçakçı olduğunu değerlendirdiğin”söyledi.

İspir, 27 Kasım 2013’te askeri savcılığa verdiği ifadede, görüntülerdeki kişilerin yol boyunca İHA alçak irtifada uçtuğundan sesini duymuş olmaları gerekirken düzenlerinde bir değişiklik olmadığını belirtirken, “Bu durum klasik terörist harekat tarzıyla uyuşmuyordu. Teröristler İHA sesi duyduklarında ya hareket etmeden beklerler ya da ısılarının algılanmasını engelleyecek yerlere saklanırlar” dedi.

Yaklaşan gruba top atışı yapılmasına da “geçmişteki tecrübelerime binaen güvenilir olmadığı, kötü sonuçlar doğurabileceği” gerekçesiyle karşı çıktığını ve bunu Filo Komutanı Binbaşı Şahin’le de paylaştığını söyleyen İspir, “Nihayetinde bizden grubun lazerle işaretlenmesini istendi. İşaretlemeyi yaptım. Uçaklar taarruzlarını gerçekleştirdiler” dedi.

 

7- Olayla ilgili soruşturma neden kapandı?

roboski-katliami-10

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma hakkında Haziran 2013’te görevsizlik kararı verdi ve dosyayı Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı’na gönderdi. Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı 7 Ocak 2013 tarihli gerekçeli kararında, “gerek şüphelilerin gerekse olayda görev yapan diğer TSK personelinin, TBMM ve Bakanlar Kurulu kararları çerçevesinde kanunun emrini icra kapsamında kendilerine verilen görev gereklerini yerine getirdikleri, görev gereklerini yerine getirirken kaçınılmaz hataya düştükleri, dolayısıyla eylemleri hakkında kamu davası açılmasını gerektiren sebep bulunmadığının anlaşıldığı” denerek takipsizlik kararı verildi.

 

8- Roboskili aileler ne istiyor?

Roboski Anıtı
Roboski Anıtı

Askeri savcılıktan çıkan takipsizlik kararına ailelerin yaptığı itirazlarda reddedildi ve dosya, bireysel başvuru hakkı kullanılarak Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) götürüldü. Roboski katliamının 4. yılında henüz soruşturmadan bir sonuç çıkmadı.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Deprem Çantasında Bulunması Gereken 18 Şey

Fotoğraflarda Kusursuz Görünmenin 6 Sırrı