in

Uzun zamandır kanser tedavisi gören Kamer Genç hayatını kaybetti.

KAMER GENÇ HAYATINI KAYBETTİ

fft99_mf6221357

CHP Eski Tunceli Milletvekili uzun süredir tedavi gördüğü hastanede 75 yaşında hayatını kaybetti. Geçtiğimiz günlerde Ankara’daki evinde gazetecilere “siyaseti yakından takip ediyorum” diyen milletvekili kanseri tedavisi görüyordu. Hastalığı duyulmadan önce sosyal medyanın gündemine oturan milletvekili ile ilgili Kamer Genç’in hastalığı neydi soruları da sorulmaya başlandı. Konu ile ilgili MHP eski Milletvekili Lütfü Türkkan Twitter’da kendisiyle ilgili bir mesaj paylaşmış ve Genç’in pankreas kanseri olduğunu açıklamıştı.

Bir süre önce ABD’de Pankreas Kanseri tedavisi gören Kamer Genç, tedavisinin tamamlanmasından sonra Türkiye’ye dönmüştü. Genç’in yurda döndükten sonra sağlık kontrollerinin yapılması için hastaneye yatması gündemde şok etkisi yaratmış sosyal medya da Kamer Geç öldü mü haberleri yayılmaya başlamıştı.

Genç hastaneden taburcu olmadan önce sevenlerine “iyiyim” mesajı vermişti. Eski Tunceli Milletvekili önceki günlerde vasiyetini açıklamış ve ‘Bana bir şey olursa, beni Türk bayrağına sarın ve Tunceli’ye gömün.’ vasiyetinde bulunmuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’da Kamer Genç’i ziyarete gelmiş hastaneden ayrılmadan önce Genç ile ilgili şunları söylemişti: ‘Allah sağlık versin, şifa versin demenin ötesinde yapacak bir şeyimiz yok. Başka bir şey söylemek çok zor.’ demişti.

Genç’in vefatını CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, twitter hesabından duyurdu. Ağbaba, “Laik Cumhuriyetin yılmaz ve korkusuz savunucusu değerli büyüğümüz Kamer Genç’i kaybettik. Başımız sağolsun” diye yazdı.

KAMER GENÇ KİMDİR?

327958

1940’da Tunceli’nin Nazimiye ilçesine bağlı Ramazanköy’de doğdu. Fakir bir Alevî  ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Kamer Genç’in babası Ali Genç yazları İstanbul Silahtarağa ‘da amelelik yapmaktaydı. Başarılı bir öğrencilik hayatı geçirdi. 1960’da Ankara’da Maliye Okulu’na yatılı olarak girdi. Ancak okulun tamirata alınması nedeniyle öğrenimine bir süre Tunceli Lisesi’nde devam etmek zorunda kaldı. Ardından Maliye Okulu’na geri döndü. Bir yandanda babasının yanında çalışıyordu. Bu dönemde kardeşi Hıdır kızamık hastalığından yaşamını yitirdi. 1966’da Ankarar İktisadi Ticari İlimleri’ni (Şu anki adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) bitirdi. Okulla birlikte Maliye Bakanlığı’nda staj da yaptı ve Bingöl’e vergi kontrol memuru olarak atandı.

1966 yılında girdiği Danıştay sınavını kazanan tek isim oldu.1974-1976 yılları arasında Paris’te bulundu. Danıştay Tetkik Hakimliği ve Danıştay Savcılığı görevlerini yaptı. Danıştay’daki görevi 12 Eylül’ün ardından son bulan Genç, 1981 yılında Tunceli’den Danışma Meclisi Üyeliği’ne ve Başkanlık Divanı kâtip üyeliğine seçildi. 1983’te çok partili yaşama yeniden dönüşle birlikte Kamer Genç siyaseti sürdürme kararı alarak, Tunceli’den bağımsız milletvekili adayı olmaya karar verdi. Ama Danışma Meclisi’nde adaylığı veto edildi. 1983-1987’de mali müşavirlik yaptı. Ardından 4 dönem milletvekili seçildi. 1993’ten 1995’e kadar, 1996’dan 1999’a kadar ve 2001-2002 arası TBMM Başkanvekilliği yaptı. Ardından 2002 seçimlerinde DYP’nin barajın altında kalması dolayısıyla milletvekili seçilemedi. 2007 şeçimlerine bağımsız olarak katılıp milletvekili seçilmiştir. 1 Haziran 2010 tarihi ile birlikte eski partisi CHP’ye geri dönmüştür.

1966’da Danıştay sınavını kazanınca köyüne dönerek, ilkokuldan beri tanıdığı ve Tunceli Lisesi’nde beraber okuduğu Sevim Genç’i ailesinden istetti; Sevim Genç’in babası durumu olumsuz karşıladı. Ankara Solfasol köyünde öğretmenlik yapmakta olan Sevim Genç, babasının olumsuz görüşlerine karşın Kamer Genç’in evlilik teklifini kabul etti. 1967 yılında evlendiler. Seçkin ve Seçil isimli iki çocukları oldu. Kamer Genç iyi düzeyde Fransızca bilmektedir.

KAMER GENÇ’İN CENAZESİ

Öte yandan, Kamer Genç’in ailesi tarafından tören programı açıklandı. Genç için 24 Ocak 2016 Pazar günü saat 14.00’da Kartal Cemevi’nde tören düzenlenecek. Kamer Genç, 25 Ocak 2016 Pazartesi günü saat 10.00’da Tunceli Cemevi’ndeki ilk törenin ardından saat 12.00’da düzenlenecek Nazımiye Cemevi’ndeki cenaze töreni sonrası doğduğu Ramazan köyünde toprağa verilecek.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Mustafa Koç Hayatını Kaybetti

Bir Dost Hayal Et; Seni Koşulsuz Seven, Dünyaları Verseler de Çekip Gitmeyen