in

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

Logo-1.WEB_521 mart  “Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü”  resmi olarak Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiştir. Down sendromu 21. kromozomlarının 2 tane yerine 3 tane olmasından kaynaklanır. 21 mart yani 21.03 tarihinin bu özel insanlara ayrılmasının sebebidir.

334857Down sendromu, trizomi 21; genetik düzensizlik sonucu insanın 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması durumu ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan genetik bir farklılıktır.

down

Down Sendromuna neden olan belirleyici faktörler konusunda, annenin yaşı, radyasyon, troit antibodies, uyuşturucu ve alkol kullanımı gibi çeşitli tezler ortaya atılmış olsa da bunların içinde kesinlik kazanmış olanı yoktur. Sonuçta 21. Kromozom bilinmedik bir nedenle bölünememiş ve yeni hücrede yerini korumuştur.

Down Sendromu’ nun bilinen 3 farklı türü vardır. Bunlar,

* Trisomy 21: 21 numaralı kromozom çift değil üç tanedir. Down Sendromu olan insanların bir çoğu ( %90 ) bu grup da yer almaktadır.

* Mozaik (Mosaicism): Bu türde ise hücrelerin tamamında değil bir kısmında 3 tane kromozom bulunmaktadır. Bu gruba giren çocukların ortalama zeka bölümü puanları diğer tiplere göre daha yüksektir.

* Translokasyon (Translocation): Bu türde ise 21 numaralı kromozomdaki fazlalık başka bir kromozom işe eşlenmektedir. Translocation türü direk olarak kalıtımsal yolla oluşabilen tek Down Sendromu türüdür ve sonraki hamileliklerde tekrar etme olasılığı yüksektir. Down hastalığı olan çocukların %2 ‘si bu grupta yer alır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Tarihe İz Bırakan Fotoğrafların Minyatüre Dönüşü

Nevruz Bayramında Neden Ateş Üzerinden Atlanır?