in

20 Mart’ ta Neler Olacak?

Yarın yani 20 Mart Cuma günü astronomların ve gözyüzünü fotoğrafçılarının iple çektiği bir gün. Çünkü yarın 1 değil, 2 değil, tam 3 farklı astronomik olay gerçekleşecek.

İlk önemli gökyüzü olayı “Güneş Tutulması”

gunes_tutulmasii

Türkiye’ den parçalı olarak izlenecek olan güneş tutulması, İzmir’de saat 10:48’de başlayacak ve 12:55’de sona erecek. Tutulma sırasında Güneş’in yaklaşık %30’u (İzmir için) örtülecektir.Tam Güneş Tutulması ise  İngiltere, Norveç gibi kuzey ülkelerinde daha iyi izlenecektir.

Süper Ay

super_ayDolunay’ın Dünya ’ya hayli yaklaştığı “Süper Ay” denilen olay ve en son 11 Ağustos 2014’te yaşanmıştı. Yarın akşam tekrar yaşanacak. Dolunay’ın normalden yüzde 30 daha parlak ve yüzde 14 oranında daha büyük göründüğü Süper Ay, gökbilimcilerin oldukça ilgisini çeken olaylar arasında yer alıyor. Süper Ay olayları sırasıyla Ağustos, Eylül ve Ekim’de de yaşanacak.

Gece – Gündüz Eşit

ekinoks-aydınlanma-çemberi21 Mart tarihi Kuzey Yarımküre’de baharın başladığı, gece ve gündüzün eşit olduğu ekinoks günü olarak bilinir. O gün Dünya’nın her yeri eşit miktarda Güneş ışığı alır ve Güneş ışıkları Dünya’ya dik şekilde düşer. Ancak Güneş’in ekvator çizgisine tam olarak dik geldiği o ilk an, aslında 20 Mart akşamına denk geliyor. İngiltere saatiyle 22:45’te Güneş, Dünya’nın ortasından geçtiği varsayılan Ekvator’a dik şekilde geliyor ve o gün tüm dünyada 12 saat gece ve 12 saat gündüz yaşanıyor. Türkiye saatiyle ise bu olay 00:45’te gerçekleşecek.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

15 Farklı Kültürde “Merhaba” Demek

Sıradan Kadınların Photoshop Deneyimleri