in , ,

11 Eylül Saldırıları İle İlgili Ortaya Atılan En Güçlü 6 Komplo Teorisi

11 Eylül 2001. Amerika ve Dünya inanılmaz bir terör saldırısı ile sarsıldı. Aradan 14 yıl geçmiş olmasına rağmen ne unutuldu, ne de komplo teorileri sona erdi.

O günden bugüne gerçek olma ihtimali yüksek olabilecek 6 komplo teorisi;

1. Saldırıların arkasında İsrail mi vardı?

Amerika’ nın Arap ülkelerine karşı bir strateji geliştirmesi içim İsrail’ in böyle bir plan hazırladığı teoriler arasındaydı. Bu teoriyi destekleyen kanıt ise İkiz Kuleler’de çalışan yaklaşık 4 bin İsrail vatandaşının büyük bölümü saldırı günü binada olmamasıydı.

11 Eylülde saldıran uçaklardan birinin sefer kodu : q33ny, bu yazıyı bilgisayar ortamında wingdings yazı karakteriyle yazdığımızda ortaya çıkan şekil, bir çok kesim tarafından ilgi çekici bulunmuştur.

11_eylul_1

 

2. Dünyanın en güçlü hava kuvvetleri, kaçırılan dört uçaktan hiçbirini neden durduramadı ya da düşüremedi?

11_eylul_2

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney uçaklara dokunmamaları için orduya talimat verdi.

Resmi raporlar: Benzeri görülmedik bir şekilde birden fazla uçak kaçırılmıştı; uçaklarda kavgalar çıkmıştı ve uçağın tam yerini bildiren radyo vericileri kapatılmış ya da değiştirilmişti.

Ayrıca o gün Amerikan hava kuvvetleri merkezinde olağan bir tatbikat yapılıyordu. Sivil hava trafik denetimi ile ordu arasında iletişim bozukluğu ve karmaşa vardı.Ordunun teçhizatı eskiydi; hala Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi okyanustan gelecek tehditleri belirlemeye programlanmıştı.

 

3. İkiz Kuleler neden bu kadar çabuk ve kendi içine doğru çöktü?

11_eylul_3

İkiz Kuleler kontrollü patlamalarla yıkıldı. Binaların yaklaşık 10 saniyede yıkılması, yangınların nispeten kısa sürmesi (2. kulede 56 dakika, 1. kulede 102 dakika), çöküşten kısa süre önce patlamalar duyanların olması, çöküşün başladığı katlardan çok altlarda ki bazı pencerelerde şiddetli enkaz püskürmeleri görülmesi buna işaret ediyor.

Resmi raporlar: Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nün yaptığı kapsamlı araştırmada, uçakların binadaki ana kolonları yıktığı ve yangın kontrol aygıtlarını devreden çıkardığı belirlendi.

Yaklaşık 10 bin ton uçak yakıtı, pek çok kata yayıldı ve farklı noktalarda şiddetli yangınlar çıktı. Bin dereceye varan sıcaklıklar yüzünden katlar çöktü, çeper kolonlar büküldü; “patlama” sesleri de bundan kaynaklandı.

Çöken katların muazzam yükü, kolonların taşıyabileceğinin çok üzerindeydi. Üst katlar çökerken enkaz parçaları aşağıdaki pencerelerden fırladı.Kontrollü patlama olsaydı önce alt katlar çökerdi, üsttekiler değil.Ayrıca kulelerin enkazında karış karış yapılan aramalara rağmen patlayıcı maddeye veya kontrollü patlamadan önce muhakkak yapıldığı gibi kolon ya da duvarların kesildiğine dair bulguya rastlanmadı.

 

4. Amatör bir pilot, ticari bir uçağı çok zor bir manevrayla dünyanın en güçlü ordusunun komuta merkezine nasıl çarpabilir? Üstelik bunu olası bir uçak kaçırma uyarısından 78 dakika sonra nasıl yapabilir?

11_eylul_4

Binaya ticari Boeing 757 çarpmadı; bir füze, küçük bir uçak ya da insansız uçak çarptı.

Ancak American Havayolları’nın 77 sefer sayılı uçağının binaya çarptığına dair kanıtlar arttıktan sonra, komplocular binaya yaklaşırken ki manevranın güçlüğüne yoğunlaşmaya başladı. Uçağı el Kaidecilerin değil de Pentagon’un yönettiği öne sürüldü.

Resmi raporlar: Olay yerinde uçağın kalıntıları ve kara kutuları bulundu; bunlar FBI’ın resmi kayıtlarına yansıdı.

Pentagon’dan gelen ilk görüntüler fazla enkaz göstermese de, sonradan uçağın enkazını ve (kırık lambalar gibi) binaya uçuş güzergahını gösteren pek çok video ve fotoğraf yayınlandı.

Yolcu ve mürettebatın cesetleri bulundu; DNA testleriyle kimlikleri ortaya kondu. Ayrıca uçağın Pentagon’a çarptığını gören görgü tanıkları da var.

 

5. Pensilvanya’nın Shanksville bölgesindeki enkaz alanı neden o kadar küçüktü ve uçağın parçaları görülmedi?

11_eylul_5

Uçağı füzeyle vurdular; havada infilak ettiği için de enkazı geniş bir alana yayıldı.

Resmi raporlar: Uçağın enkazını gösteren çok sayıda fotoğraf var. Yolcuların isyan ettiğini ve korsanların da uçağı kasten yere çaktığını kanıtlayan kokpit ses kayıtları da bulundu.

Uçağın kalıntılarının geniş bir alana yayıldığı teorileri doğru çıkmadı. Rüzgar, enkazın kağıt ve kumaş gibi hafif parçalarını yaklaşık 2 kilometre çapında bir alana yaymıştı.

Ordu da jetlerine, ticari uçağı vurma emri vermemişti.

 

6. Bugüne dek hiçbir çelik kafesli gökdelen yangın yüzünden yıkılmamışken, uçağın çarpmadığı bir bina nasıl bu kadar çabuk ve simetrik bir şekilde yıkılabilir?

11_eylul_6

Acil durumlar, CIA ve istihbarat servislerinin bulunduğu 7 numaralı bina, patlayıcı ve yanıcı maddeler kullanılarak kontrollü bir şekilde yıkıldı.

Dikkatler önce binanın sahibi Larry Silverstein’ın bir TV söyleşisinde sarf ettiği “Çekin” sözleri üzerinde yoğunlaştı. Ancak Silverstein, itfaiyecileri geri çekmekten söz ediyordu. (Bina yıkma uzmanlarının da “pimi çekmek” manasında “çekin” gibi bir meslek argosu kullanmadığı belirtiliyor.)

Şimdi daha çok 2,25 saniyede serbest düşüşe geçen binanın çöküş hızı üzerinde duruluyor. Bu kadar hızlı ve simetrik bir çöküşe ancak patlayıcıların yol açabileceği söyleniyor.

Resmi söyleme güvenmeyen bazı bilim adamları, olay yerinden aldıkları dört ayrı toz örneğini incelediklerini ve ısıtıldığında şiddetli patlamaya yol açan alaşımlar bulduklarını öne sürüyor.

Bu çevreler yalnızca 7 numaralı binada değil İkiz Kuleler’in içinde de tonlarca alüminyum-demir oksit karışımının ve başka patlayıcıların bulunduğunu savunuyor.

Resmi raporlar: Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nün üç yıllık soruşturması, binanın yanıbaşındaki Kuzey Kulesi’nin çöküşüyle başlayıp denetim altına alınamayan ve yedi saat süren yangınlar yüzünden çöktüğü sonucuna vardı.

Yangın söndürücü fıskiyelere su veren ana su borusu tahrip olmuştu.

Patlayıcı madde izine asla rastlanmadı ve kontrollü patlama sırasında duyulması gereken güçlü infilak sesleri de duyulmadı.

Tozda bulunduğu söylenen şiddetli patlamaya yol açan alaşımlar ise astar boyadan ibaret. Dünya Ticaret Merkezi’nde 1,2 milyon ton inşaat malzemesinin tuzla buz olduğu tahmin ediliyor.

 

Kaynak:BBC

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Yeni iPad Pro Tanıtıldı

Bir İnsanın Yalan Söylediğinin 20 Bariz Kanıtı