The Trojan Horse stands inside the city of Troy in Warner Bros. Pictures' epic action adventure "Troy," starring Brad Pitt, Eric Bana and Orlando Bloom. PHOTOGRAPHS TO BE USED SOLELY FOR ADVERTISING, PROMOTION, PUBLICITY OR REVIEWS OF THIS SPECIFIC MOTION PICTURE AND TO REMAIN THE PROPERTY OF THE STUDIO. NOT FOR SALE OR REDISTRIBUTION.
in , , ,

10 Eşsiz Yönüyle ” TROYA ” ve Efsanesi

Troya Çanakkale ili sınırları içinde, Kazdağı’nın eteğinde, Skomondros ( Kara Menderes ) ile Simoeis ( Dümrek ) çaylarının arasındaki ovada kurulmuştur.Dünyaca ünlü ozan Homeros‘un batı edebiyatının ilk önemli eseri kabul edilen İlyada‘sında anlattığı Troya Savaşı nedeniyle çok ünlüdür.

Efsaneye göre tanrıça Hera, Athena ve Afrodit, kimin güzel olduğuna dair bir tartışmaya girer ve tanrı Zeus‘tan hakemlik yapmasını ister.Tanrıçalar bunun üzerine Paris‘e rüşvet teklif eder.Afrodit’in Paris’e rüşveti Sparta Kralı Menelaos‘un karısı Helen‘dir.Hükümdarlıkta gözü olmayan Paris, Afrodit’i en güzel tanrıça ilan eder ve Helen’i görmek için Yunanistan’a gider.Görür görmez aşık olduğu Helen’i Troya’ya kaçırır.

Bunun üzerine kral Menelaos, Akhaların Kralı Agamemnon ve diğer Yunan kavimleri birleşerek Troya’ya savaş açar.10 yıl süren savaşta galip gelemeyince hileye başvururlar.Büyük bir tahta at inşa eder ve içine askerlerini saklayıp geri çekiliyormuş gibi yaparlar.Troyalılar hediye sandıkları tahta atı surların içine alır.Gece yarısı atın içinden çıkan savaşçılar Akhalara kentin kapılarını açar.Akhalar da içeri girerek şehri ateşe verir.

Yunanistan genelindeki, neredeyse tüm şehir devletleri, Agamemnon’un komutası altındadır.

İşte bu efsanenin anısına antik kentin ziyaretçilerini, 1974 yılında bir İtalyan mimar tarafından tasarlanıp 1975’te bir Türk mimar tarafından yapılan tahta at karşılar.

Troya antik kentinde uzun yıllardır kazı çalışmaları yapılıyor.Kazıların sonucunda kentte 9 yerleşme ortaya çıkarıldı.Çünkü tarihi MÖ 3000’lere kadar uzanan kent birçok kez yıkılıp yeniden inşa edildi.

Troya’nın Türkçe ismi konusunda çeşitli tartışmalar var.Roma döneminde İlium adıyla anılan Troya’ya Osmanlı döneminde Fransızcanın etkisiyle Truva denmiş.Almanlar kentin ismini Troia diye yazıp Troya diye okurken, antik şehir İngilizce’de Troy olarak geçiyor.

shoo

Troya dünyanın en iyi kazılmış ören yerlerinden biridir.Modern arkeolojinin ilk kez kullanıldığı merkezlerden biri olan Troya’da kazılar yaz aylarında hala devam eder.Çıkarılan buluntular ise ören yerinde bulunan kazıevinde, en son bilimsel yöntemlerle incelendikten sonra Çanakkale Müzesi’nde sergilenir.

İlyada’da Troya Savaşı’nın geçtiği şehir, Troia VI adlı altıncı yerleşmededir.Troya’da toprak üzerinde görülen kalıntıların çoğu bu döneme aittir.

Troya’nın atı kadar hazineleri de meşhurdur.Heinrich Schliemann 1873 yılında yaptığı kazı sırasında Troya’nın Batı Kapısı olduğunu düşündüğü yerde 8700 kadar altın obje buldu. ” Priamos’un Hazinesi ” denen bu buluntuların içinde altın gerdanlıklar, küpeler, bilezikler, külçeler  ve silahlar yer alıyordu.Bu hazine ne yazık ki Atina’ya kaçırıldı.Günümüzde arkeologlar bu objelerin MÖ 2500’lü yıllara ait olduğunu kabul ediyor.

Troya’nın bulunduğu Çanakkale’nin Troas Bölgesi 1996’da Bakanlar Kurulu tarafından ” tarihi milli park ” ilan edildi.UNESCO ise 1998 yılında Troya’yı Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aldı.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Niyanna

Henüz 19 yaşında, edebiyat bağımlısı, doğa hayranı, uzay meraklısı, şiirle nefes alır, kahveyle uyur.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Besinler ve Faydalı Olduğu Organlara Şaşırtıcı Benzerlikleri

Bodrum Katında Bulunan 18. Yüzyıla Ait Korkutucu İskeletler