in

1 Mayıs İşçi Bayramının Ardındaki Kanlı Haymarket Olayı

1 mayıs 1886 yılında, günde 12 olan çalışma saatlerinin 8’e indirilmesi için 500 bin işçi Chicago’ da greve gider. Grev esnasında öldürülen 4 işçiyi protesto etmek için Haymarket alanında 4 mayısta tekrar toplanırlar.

haymarketolayi_1

Miting tam dağılırken, kürsünün önüne, nereden geldiği belli olmayan bir bomba atıldır.Polisler ve işçilerin aralarına düşen bu bomba durum tekrar gerginleşir. Olayda on iki kişi ölür, polis memuru Mathias J. Degan olay yerinde, başka altı polis de kaldırıldıkları hastanelerde öldüler. Bunun üzerine polis kalabalığa ateş açar, belirsiz sayıda protestocuyu öldürür ve yaralar.

haymarketolayi_2

 

Bombayı atanın kim olduğunun kesinlikle bilinmemesine rağmen, grevin örgütleyicilerinden olan sekiz kişi mahkemeye çıkartılır ve suçlu bulunur. Zanlılarla bombalı saldırı arasında herhangi bir bağlantı kurulamamıştır. Mahkeme bombayı atan kişinin bu adamların düşünceleri temelinde hareket ettiğini, dolayısıyla bombayı kendileri atmış gibi suçlu olduklarına karar verir. Albert Parsons, Sosyalist İşçi gazetesi’nin yayıncısı ve başyazarı August Spies, George Engel ve Adolph Fischer asılarak idam edildiler. Louis Lingg, içeri gizlice sokulmuş bir dinamit lokumuyla hücresinde intihar eder. Oscar Neebe 15 yıl hapse mahkum edilir. Michael Schwab ve Samuel Fielden’inidam cezaları vali Richard James Oglesby tarafından ömür boyu hapse çevrilir.

haymarketolayi_3

Verilen cezalar uluslararası işçi çevrelerinde ve dünya çapında protestolara neden olur.

 

1 Mayıs böylece uluslararası işçi hareketi için en önemli tarihlerden biri oldu. İkinci Enternasyonal, Fransız işçi temsilcisinin önergesiyle “1 Mayıs ‘ı işçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü ilan etti.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

1 Mayıs 1977 Neden Kanlı Mayıs Olarak Anılıyor?