in

1 Dolara Aldığı Eski Banka Binasını Dünya Çapında Sanat Merkezine Dönüştürdü

1920′ lı yıllardan kalma Chicago’ nun güney bölgesinde bulunan harabeye dönmüş bir banka binasının kaderini şehir planlamacısı Theaster Gates değiştirdi. 1980 yılından bu yana terkedilmiş 20 bin metrekarelik alana sahip olan bankayı sadece 1 dolara satın alıp restore etmeye karar verdi.

eski-banka-sanat-merkezine-donustu-4

Chicago Mimarlık Bienali’ n de, yapının kapıları ziyaretçilere açıldı. 100 yıllık binanın restorasyonu sırasında fiziksel özelliklerine kesinlikle müdahale edilmemiş, büyük bir incelikle yıpranan boyaları ve kar sebebiyle çöken tavanı geçmişine sadık kalınarak yenilenmişti.

eski-banka-sanat-merkezine-donustu-6

 

eski-banka-sanat-merkezine-donustu-11

Terkedilmiş bank binası, “Stony Island Sanatları Bankası” adıyla dünya standartlarında bir sanat merkezine dönüşümü toplumun ihtiyacı olan cesur fikirlere ilham kaynağı oldu.eski-banka-sanat-merkezine-donustu-2

eski-banka-sanat-merkezine-donustu-3

 

Sanat merkezi aynı zamanda Gates’in kar amacı gütmeyen derneği Rebuild Foundation‘a da ev sahipliği yapacak. Bu organizasyonun amacı, kültürel projeleri kullanarak kentsel gelişimi ve toplumun yeniden canlanmasını sağlamak.

eski-banka-sanat-merkezine-donustu-5

 

eski-banka-sanat-merkezine-donustu-7

 

eski-banka-sanat-merkezine-donustu-8

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Caner Demir

Hayatı delik deşik eden ve de dökülen saçlarımın ortaya çıkardığı karizmatik halimle eşi benzeri olan bir adamım bende...

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Sıkıcı Bir Ofisin Ortasına Kale Diken Çılgın Personel

Antiperspirant Ürünlerdeki Alüminyum ve Paraben Meme Kanseri Yapıyor mu?